NEOSKOLA

49. İstanbul Müzik Festivali: “Başka Bir Dünya Mümkün”

Festival Afişleri: https://www.iksvphoto.com/album/bc80fl


“Özümüze dönmek, doğanın sahibi değil sadece küçücük bir parçası olduğumuzu hatırlayarak; yıkıp tahrip etmeden, ihtiyacımız olanla yetinip, toprağa, ağaca, suya, havaya ve evrendeki tüm canlıların yaşama hakkına saygı göstermek zorundayız. Bu bilince ulaşmak için de bilimin, sanatın, edebiyatın, müziğin gücüne sığınmamız; doğayı gözlemlememiz, oradaki o olağanüstü düzeni içselleştirmemiz, onunla bağ ve empati kurmamız gerekiyor.”


49. İstanbul Müzik Festivali, bu yıl birbirinden değerli sanatçıları ve dinleyenleri 14 farklı açık hava mekanında ağırlıyor. Bu yıl ‘Başka Bir Dünya Mümkün’ temasıyla düzenlenen festivalin afişi ise Ulaş Eryavuz tarafından, sosyal mesafenin doğadaki yansıması ‘taç utangaçlığı’ndan esinlenerek tasarlandı. Festival 18 Ağustos’ta gerçekleşen ve dinleyicileri Piyanist Anna Vinnitskaya ile buluşturduğu açılış konseriyle birlikte başladı!


Biz de İstanbul Müzik Festivali Direktörü Efruz Çakırkaya ile “Başka Bir Dünya Mümkün” temasının festival açısından anlamını, festival programını, ‘yeni normal’e adaptasyon sürecini ve hedeflerini konuştuk.