NEOSKOLA

Çalışmanın ‘mutlulukla’ bir ilgisi var mı?

Yaptığın işin zevkli olmadığını düşünüp “Olmadı köpek gezdiririm…” diyorsan bu makaleyi muhakkak oku. Köpek gezdirmek gibi basit görünen işlerin bile büyük zorlukları, stresli yanları ve unutulmaz acıları vardır!

New York City, 1970. Photo by Richard Kalvar / Magnum Photos.

1992 yılında sanatçı olma hayaliyle New York’a taşındığımda, aklımda köpek gezdiricisi olma fikri yoktu. Bu öneri, hayallerime kavuşana kadar yaşamımı idame ettirebilmem için kız kardeşim Moira’dan geldi. Ben o süreçte garsonluk ve bulaşıkçılık gibi daha evvel yaptığım işleri yapmayı düşünüyordum. Ama Moira, köpeklerin bulaşıklardan kesinlikle daha eğlenceli olduğunu söyleyerek beni ikna etti.

Bana köpeklerle ilgili her şeyi öğreten de o oldu. Köpeklerin beden dilini okumak, yan yana yürüme tekniklerini öğrenmek, kakalarını temizlemek ve diğer pek çok ayrıntı benim o güne kadar hiç bilmediğim şeylerdi çünkü.

Moira yanımda olduğu için şanslıydım. Kız kardeşimin saygı duyulan bir köpek eğitmeni ve Manhattan West Village’daki dairesinde, evcil hayvanlara pansiyon hizmeti veren bir kişi olması işimi kolaylaştırdı. Moira adımı ‘köpek gezdiricileri listesi’ne ekledikten kısa bir süre sonra etraftaki veterinerlerin ya da bizden hizmet almış diğer köpek sahiplerinin tavsiyesiyle hızla çok sayıda köpek gezdirmeye başlayan biri oldum.

Bu işe en başta diğer işler gibi bakıyordum. Sanatçı olma hayalim gerçekleşene kadar beni idare etmesi, stresli olmaması ve sanatımı icra etmeme zaman tanıması yeterliydi. Ancak geçmişe baktığımda görüyorum ki köpek gezdiriciliğinin benim için bundan daha fazlası olduğu kesin!

Bir kere köpek gezdiriciliği kesinlikle sanıldığı gibi sadece hizmet sektörüne ait bir iş değil. Çok daha fazlası var.

Başlangıçta çok paraya ihtiyacım olduğu için Moira’nın benim için ayarladığı her işi alıyordum. Moira’nın dengesiz arkadaşı Eva gibi sorunlu kişilerle bile çalıştım. Eva’nın Brownie ve Silver adlı iki Poodle’ı vardı ve onları haftalarca gezdirdim. Ancak Eva’nın talepkar ve otoriter kişiliğini yönetmek benim için çok güç oldu.

Bir keresinde babasının cenazesi için şehir dışında bulunması gerekiyordu. Benden her zamanki gibi iki köpeği ve iki kedisine bakmamı istedi. Ben de o yokken her zaman olduğu gibi köpeklere ve kedilere bakmak için evinde kaldım.

Döndüğünde bana bakıcılık ücretini ödemeyi reddetti ve ‘lüks evinde uyumama’ izin vermesinin yaptığım hizmet için fazlasıyla yeterli bir karşılık olduğunu söyledi.

Kendimi kullanılmış hissettim ve bununla ilgili bir mektup yazıp gönderdim ona. Bana telefon edip bir daha böyle bir mektup almak istemediğini söyleyerek bağırdı.

Neyse ki Eva ile çalışmayı bıraktık. Moira bana akıl sağlığını korumanın para kazanmaktan daha önemli olduğunu söyledi.

Önceliğim köpeklerle yakınlaşmak olsa da zamanla insanlarıyla da ilişki kurar oldum. Kapıda, merdivende ya da asansörde karşılaştığımızda ufak sohbetler ederek birbirimizi tanıdık. Zaman içinde bazılarıyla arkadaş bile oldum. Bu, köpek bakıcılığı işinin tanımında yoktur ama bence bir işin çok çeşitli insanlarla ilişki kurmaya olanak sağlaması önemli. Bulunduğum çevrede sevildiğimi ve aranan bir köpek gezdiricisi olduğumu söylemeliyim ama bu hiçbir olumsuzluk yaşamadığım anlamına gelmiyor.

Mesela unutamadığım olaylardan biri, Nutmeg isimli golden retriever’ın kuyruğunun apartman kapısına sıkışmasıdır. 15 yıl sonra bile köpeğin acı dolu havlama sesleri kulaklarımda.

Bir başka unutmadığım anımsa, küçük bir su birikintisinden aynı anda geçemeyeceğimiz için önden onun geçmesine izin verdiğim ancak ben peşinden gidene kadar ormanın içinde kaybolan küçük köpeğin insanlarından özür dilediğim o gündür. Kadınlar çok nazik ve anlayışlı bir biçimde beni teselli ederek “Üzülmeyin, bir köpeğin ne yapacağını kim bilebilir ki!” demişti. Neyse ki köpek bulundu. Apartmanlarının önünde insanlarını bekliyordu.

Kaçıp giden köpekler konusunda her zaman bu kadar şanslı olmadım. Moira’nın Daniel isimli avukat müşterisinin Ariel adlı köpeği Washington Square Park’ta yanımdan kaçıp Altıncı Cadde’de bir kamyon tarafından ezilince uzun süre kendime gelemedim. Hatamı biliyordum, o zamanlar köpeklerin beden dillerini ve yapacaklarını iyi okuyamıyordum ve maalesef Daniel’in beni affetmesini hak etmedim.

On üç yıldır, günde iki kez yürüyüşe çıkardığım Sammy isimli sarı labradora özel bir düşkünlüğüm vardı. Gezdirdiğim bütün köpekleri severdim ama Sammy ile aramızdaki kimya farklıydı.

Sammy’nin finans profesörü olan insanları Phil ve Beth, benim aksime içe kapanık insanlardı. Pazartesi’den Cuma’ya Sammy’yi almak için dairelerine girdiğimde benimle pek konuşmazlar, yalnızca selamlaşırlardı. Bir gün, Sammy’yi almak için evlerine girdiğimde ikisinin tartıştığını ve Beth’in ağladığını işittim.

Durumun farkında olan Sammy benimle yürüyüşe çıkmak istemedi. Ben, sehpanın altına uzanıp, o sırada ağlamakta olan Beth’in yanında kalmak isteyen Sammy’yi dışarı çıkarmaya çalışırken, Beth bana yardım etmesi için Phil’i azarladı.

Sonradan öğrendim ki Phil, Beth’i, fizyoterapistiyle aldatıyordu ve artık onunla yaşamak üzere evden ayrılıyordu.

Phil gittikten sonra Beth ile aramızda büyük bir dostluk kuruldu. Mutfak masasında oturup beyaz şarap içip peynir yer, aşk hayatlarımızdan ve gelecekte görmek istediğimiz şehirlerden konuşurduk.

Bana, beni hiçbir zaman kaybetmek istemediğini, Sammy ölürse hemen yeni bir köpek alacağını söylerdi.

Ancak ben bir süre sonra Sammy’yi gezdirmeyi bıraktım. Köpeği gezdirmek hizmetçi Katia’ya kaldı. Geçenlerde Katia’yla yolda karşılaştık. Sammy ölmüş, Beth başka bir köpek almamış.

“Phil’den sonra pek çok erkek arkadaşı oldu ama Sammy’den sonra yeni bir köpek almadı…” dedi Katia.

Hayatta her işin hem güzel yanları hem de zorlukları var. Eğer kendini daha mutlu hissedeceğini düşündüğün, yepyeni bir iş arayışındaysan Yeni İş Arayanlar İçin Mülakat Eğitimi’ni şimdi %20 burs imkanıyla izleyebilirsin!


Kaynak:Rich Woodson/NY Times

En İyilerin Okulu

Yazarın diğer yazılarına gözatın

Online Üyelik Sözleşmesi|KVKK Gizlilik Sözleşmesi| Mesafeli Satış Sözleşmesi

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Neo Skola Eğitim ve Danışmalık A.Ş.

Yeni eğitimler ve indirimlerden haberdar olmak ister misiniz?

Gönder