NEOSKOLA

Süper yiyeceklerin hepsi gerçekten süper mi?

Markette gezinirken elinizi atacağınız pek çok gıda paketinin üzerinde ‘süper’ sözcüğünü görebilirsiniz. Peki üzerinde süper yazan her yiyecek gerçekten süper midir?

Pazarlamacılar, üzerinde ‘süper gıda’ yazan bir paketin satacağını bilir. Mesela kinoa! Bu Antik tohuma, popüler olmaya başladığı ilk zamanlarda bugünkü fiyatının neredeyse beş katı paha biçiliyor ve bu durumda bile yok satıyordu.

Diyetisyen Suzanne Smith, “Süper gıdalar tek başlarına sağlıklı beslenmek için yeterli değildir. Üstelik pahalı olmaları sebebiyle tüketicilerde strese neden olurlar.” Diyor.

Sağlıklı beslenmek için market sepetine üzerinde süper gıda yazan yiyeceklerden atmanıza gerek yok. Üzerinde hiçbir şey yazmayan sarımsak, soğan, tatlı patates ve zencefil gibi gıdalar da aslında birer ‘süper gıda’dır. 

The Secret of Vigor adlı kitabın yazarı Shawn Talbott’a göre ise mevsiminde ve kararında yenilen işlenmemiş her yiyecek aslında süper gıdadır.

Buna göre, glutensiz ekmek, portakal suyu, hindistancevizi yağı, chia tohumu, kimchi, tatlı patates, badem, pancar, açai, yumurta, elma, vişne suyu, yeşil çay, yabanmersini, bitter çikolata, kırmızı şarap, zerdeçal, somon, kahve ve siyah fasulye kararında yendiğinde birer süper gıda’ya dönüşür.

Sağlıklı beslenmek için çok para harcamanıza gerek yok. Süper gıdalar başlığının altına bulunduğunuz bölgede yetişen, sağlıklı, uygun fiyatlı ve mevsiminde tüm sebze meyve ve kökleri yazabilirsiniz.

Sağlıklı beslenmenin inflamasyon riskini düşürüp kişiyi bu yolla hastalıklardan koruduğunu biliyor muydun?
Daha fazlasını öğrenmek istersen Dr. Can Gürbüz ile Yaşam Tarzı, Beslenme ve Kanser Eğitimi senin için Neo Skola’da!

En İyilerin Okulu

Yazarın diğer yazılarına gözatın

Online Üyelik Sözleşmesi|KVKK Gizlilik Sözleşmesi| Mesafeli Satış Sözleşmesi

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Neo Skola Eğitim ve Danışmalık A.Ş.

Yeni eğitimler ve indirimlerden haberdar olmak ister misiniz?

Gönder