Website Logo

Eğitimler

Blog

Business

Culture
background
neoskola

Baş Ağrısı ve Migren

Bu eğitimle baş ağrısı hastalıkları ve migren hakkında bilinmesi gerekenleri keşfedeceksiniz.

neoskola play
image

4 DERS, 11 BÖLÜM

Baş ağrısı hastalıkları ve migren hakkında bilmeniz gerekenler bu eğitimde!

image

EĞİTMENLE CANLI SORU-CEVAP

Canlı soru-cevap oturumlarına katılarak, Prof. Dr. Pınar Yalınay Dikmen'e baş ağrısı ve migren hakkında tüm merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

₺119.90 / Taksit ile

94.90 / Taksit

Tüm Eğitimleri Dilediğin Yerde Dilediğin Zaman İzle!

Dünya nüfusunun %4.6’sı ayda 15 gün ve üstünde baş ağrısı çekiyor!

Baş ağrısı sırasında ağrıyan yer beynimiz mi? Çocuklarda migren görülür mü? Migrenin tedavisi var mı? Migren hastaları günlük hayatında neleri değiştirmeli? Kişinin kendine migren tanısı koyabilmesi için cevaplaması gereken üç soru nedir? Migren tetikleyici yiyecek ve içecekler nelerdir? Prof. Dr. Pınar Yalınay Dikmen, Neo Skola'daki yeni eğitimi Baş Ağrısı ve Migren’de baş ağrısı hastalıklarını, ağrı tiplerini ve farklı belirtileri anlatıyor. Migren hastaları için önemli tetikleyicileri, migren tedavisinde ilaçlı ve ilaçsız seçenekleri, kişinin yaşadığı baş ağrısını "migren" olarak sınıflandırabilmek için değerlendirmesi gereken faktörleri paylaşıyor!

neoskola

Prof. Dr. Pınar Yalınay Dikmen

Nöroloji Uzmanı

bg

EĞİTMEN İMZALI SERTİFİKA

Eğitimi bitirince, üzerinde eğitmen imzasının bulunduğu sertifikaya sahip olursunuz

bg

EKSTRA İÇERİKLER

Eğitim sonunda, eğitmenin sizin için derlediği ekstra içeriklere erişirsiniz

bg

SINIRSIZ ERİŞİM

İzleme sınırı olmaksızın dilediğiniz zaman, dilediğiniz kadar izleyebilirsiniz

EĞİTİM HAKKINDA

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Pınar Yalınay Dikmen, Neo Skola için incelikle hazırladığı eğitiminde tüm dünyada en sık görülen sinir sistemi hastalıkları olan baş ağrısı hastalıkları ve migren hakkında tüm bilinmesi gerekenleri paylaşıyor. Bu eğitimin sonunda yaşadığınız farklı tip baş ağrılarını anlamlandırabilecek, migren hakkındaki en önemli soruların cevabına ulaşacaksınız.

Migren Nedir?

Migren nedir sorusunun en basit cevabı, bir baş ağrısı hastalığıdır. Migren birincil bir baş ağrısı hastalığıdır ve çok sık görülmekle beraber kişinin günlük hayatını etkiler. Migren belirtileri arasında baş ağrısının yarım ve zonklayıcı özellikte olması vardır. Diğer migren belirtileri arasında ağrının günlük yaşam aktivitelerini engellemesi ve fiziksel aktivite ile kötüleşmesi bulunur. Migrene ne iyi gelir sorusunun direkt bir cevabı olmamakla birlikte farklı sebepleri olabilir.

Migren Çeşitleri Nelerdir?

Migren nedir sorusundan sonra sorulan en sık şeylerden biri de migren çeşitleriyle ilgilidir. Migrenin iki alt tipi bulunur. Bu alt tipler auralı migren ve aurasız migrendir. Auralı migren denen migren alt tipi, aurasız migrene göre daha az insanda görülen bir baş ağrısı türüdür.

Aurasız Migren

Aurasız migren denen migren alt tipi, yalnızca baş ağrısı hastalıklarıyla seyreder. Bunun anlamı, baş ağrısının altında yatan başka bir hastalık olmamasıdır. Hastalığın kendisi baş ağrısıdır. Migrenin alt tipleri arasında en sık görülen baş ağrısı tipi aurasız migrendir.

Auralı Migren

Auralı migren, aurasız migren kadar sık görülmeyen bir baş ağrısı tipidir. Auralı migren, hastaların %15-20 gibi bir oranında görülür. Aura derken kastedilen şey aslında geçici nörolojik belirtilerdir. Aura genellikle en az 5 dakika, en fazla 60 dakika sürer. Auraların farklı tipleri bulunur. Bunlardan en sık görüleni görsel aura olarak tanımlanır. Diğer aura türleri arasında duysal aura, dasfazik aura, motor aura, beyin sapı aurası ve retinal aura bulunur.

Baş Ağrısı ve Migren Farkları Nelerdir?

Migren nedir sorusunun cevabında migrenin bir baş ağrısı hastalığı olduğundan bahsetmiştik. Her baş ağrısı migren olarak tanımlanamaz. Ancak dünyada en sık görülen sinir sistemi hastalıkları baş ağrısı hastalıklarıdır ve dünyada migrenin görülme sıklığı %14 olarak kaydedilmiştir. Migren belirtileri kendi kategorisinde değerlendirilebilir. Baş ağrısı nasıl geçer ve baş ağrısı neden olur sorularının cevabı ise illa migrenle ilgili olmak zorunda değildir. Migren sadece baş ağrısı değildir.

Migreni Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

Tetikleyicilerin iyi yönetilmesi, migren sürecinin yönetilmesinde kritik öneme sahiptir. Migren hastaları aşırı uyarılabilir bir beyne sahiptir. Bu yüzden birçok tetikleyici olabilir. Bu doğrultuda baş ağrısı neden olur sorusuna cevap oluşturabilecek tetikleyiciler arasında gerekenden daha fazla ya da az uyumak, öğün atlamak, rüzgârlı havalar, hava basıncı değişiklikleri ve hormonal değişiklikler sayılabilir. Bunun yanında migren tetikleyicileri arasında çevresel faktörler ve hem fiziksel hem mental yorulma olabilir.

Migrenle Nasıl Yaşanır?

Migren kronik nörolojik bir hastalıktır. Bu yüzden kişi migren hastasıysa bunu değiştirmek mümkün değildir ama migren hastalığı daha yönetilebilir bir hâle getirilebilir. Migren hastalığı kişilerin günlük yaşamını etkiler ve yaşam kalitelerini düşürür. Bu yüzden migrenle gelen, migren hastalarının tecrübe ettiği ve beraber yaşamak zorunda olduğu belli yükler vardır. Bunlardan en bariz olanı atak sırasında gelen baş ağrısı, bir diğeri de atak dışında gelen “her an başım ağrıyabilir” kaygısıdır.

Migren Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey!

Migren hakkında bilmeniz gereken ilk şey migrenin birincil bir baş ağrısı hastalığı olduğudur. İkinci olarak migrenin %60 genetik, %40 epigenetik bir hastalık olduğu olabilir. Üçüncü olarak; kişinin beslenmesi, uyku düzeni ve stres yönetimi migren geliştirme riskini etkiler. Migren hakkında bilmeniz gereken dördüncü şey migrenle birlikte görülen hastalıkların başında uykusuzluğun gelmesi, beşinci şey ise migrenin auralı ve aurasız migren olmak üzere ikiye ayrılması olabilir. Altıncı olarak, migren kadınlarda 2-3 kat daha fazla görülür. Ayrıca migrende atak tedavisi uygulamalarına göre ağrı kesici alınacaksa atağın mümkün olduğunca erken döneminde alınmalıdır. Sekizinci şey migren hastası olma durumunun temelli olarak değiştirilemeyeceği, dokuzuncu şey ise migrenin kafein ve alkol tüketimiyle tetiklenebileceğidir. Migren hakkında bilmeniz gereken son şey ise standart ve herkese uyan bir tedavi olmadığı, migren tedavisinin kişiye göre oluşturulması gerektiğidir.

EĞİTİM ÖZETİ

  Baş Ağrısı Tipleri

  Migren Belirtileri

  Menstrüel Migren

  Migren ve Menopoz

  İlaçlı ve İlaçsız Migren Tedavileri

  Migren Tetikleyicileri

  Migren Nedir? Ne Değildir?

DERSLER ve BÖLÜMLER

Prof. Dr. Pınar Yalınay Dikmen tarafından hazırlanan eğitimleri alanlar bu eğitimleri de aldı.

Bu eğitimi paylaşın

Website Logo

UYGULAMALAR

App Store
App Store

HEDİYE ET

Abonelik hediye etmek için tıklayın

SOSYAL MEDYA

GEÇERLİ ÖDEME YÖNTEMLERİ

Kredi Kartları
Neo Skola

KATEGORİLER

Sinema

Tarih

Finans

Sağlık

Müzik

Girişimcilik

Gastronomi

Yaşam Kültürü

Satış

Pazarlama

Liderlik

Yetkinlik Gelişimi

Sanat

Bilim

Sürdürülebilirlik

EĞİTMENLER

Alp Ersönmez

Giovanni Guidetti

Ahmet Hazım Topçuoğlu

Muhsin Akgün

Dr. Can Gürbüz

Prof. Dr. Asaf Savaş Akat

Müjde Mısırlı

Enis Arslan

Levon Bağış

Doç. Dr. Defne Eraslan

İrem Göğüş

Cem Bozkuş

Mehmet Açar

Ateş Ataseven

EĞİTİMLER

Agility: İş Hayatında Çeviklik

Amerikan Sinema Tarihi

Anadolu Mutfağının Modern Yorumu

Antik Çağ'dan 19. Yüzyıla Sanat Tarihi

Atatürk’ü Anlamak

Avrupa ve Dünya Sineması Tarihi

Ağız Yapısı ve Lezzet Katmanları

B2B Pazarlama Eğitimi

Baş Ağrısı ve Migren

Başarılı Kariyerin Sırları

Bir Yaşam Şekli Olarak Yoga

Bira Tarihi ve Kültürü

Biyoçeşitliliği Anlamak ve Korumak

Blockchain ve Kripto Paranın Temelleri

HAKKIMIZDA

Destek

Sık Sorulan Sorular

Neo Skola Hakkında

Kurucularımız

Çerez Tercihlerini Yönetin

UYGULAMALAR

App Store
App Store

HEDİYE ET

Abonelik hediye etmek için tıklayın

SOSYAL MEDYA

GEÇERLİ ÖDEME YÖNTEMLERİ

Kredi Kartları