Website Logo

Eğitimler

Blog

Business

Culture
background
neoskola

Biyoçeşitliliği Anlamak ve Korumak

Bu eğitimle biyoçeşitliliğin dünyamız için önemini ve bu küresel mirası korumak için yapabileceklerimizi keşfedeceksiniz.

neoskola play
image

3 DERS, 11 BÖLÜM

Biyoçeşitliliğin tanımları ve önemi dünya tarihinden örneklerle bu eğitimde!

image

EĞİTMENLE CANLI SORU-CEVAP

Canlı soru-cevap oturumlarına katılarak, Prof. Dr. Utku Perktaş’a biyoçeşitlilik hakkında tüm merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

₺119.90 / Taksit ile

94.90 / Taksit

Tüm Eğitimleri Dilediğin Yerde Dilediğin Zaman İzle!

3.8 milyarlık dünya tarihine baktığımız zaman elimizdeki miras 2.16 milyon tür. Ve bu mirasa sahip çıkmamız gerekiyor!

Biyoçeşitlilik bizim hayatımız için neden önemli? 2.16 milyonun türün en az 1 milyonunu hangi canlı grubu oluşturuyor? Böceklersiz bir dünyada yaşamak mümkün mü? Dinozorlar gerçekten yok oldu mu? Türkiye biyoçeşitliliğin sıcak noktaları açısından neden önemli? Bugün içinde olduğumuz altıncı yok oluş dönemi ne anlama geliyor? Ekolog ve Evrimsel Biyolog Prof. Dr. Utku Perktaş, Biyoçeşitlilik Eğitimi’nde Dünya tarihinden örneklerle canlı türlerinin yok oluşunu, insan çağının ve iklim krizinin biyoçeşitlilik üzerindeki etkisini ele alıyor. İzleyenleri küresel biyoçeşitlilik konusunda olduğumuz noktayı anlamaya ve bu konuda birer dünya vatandaşı olarak yapabileceklerimizi keşfetmeye davet ediyor!

neoskola

Prof. Dr. Utku Perktaş

Ekolog ve Evrimsel Biyolog

bg

EĞİTMEN İMZALI SERTİFİKA

Eğitimi bitirince, üzerinde eğitmen imzasının bulunduğu sertifikaya sahip olursunuz

bg

EKSTRA İÇERİKLER

Sertifikanı aldıktan sonra 12 hafta boyunca her hafta sana gönderilecek ekstra içeriklerde eğitim içeriğiyle paralel kitap önerileri, söyleşiler, videolar ve dahası seni bekliyor!

bg

SINIRSIZ ERİŞİM

İzleme sınırı olmaksızın dilediğiniz zaman, dilediğiniz kadar izleyebilirsiniz

EĞİTİM HAKKINDA

Biyoçeşitliliği Anlamak ve Korumak, Ekolog ve Evrimsel Biyolog Prof. Dr. Utku Perktaş tarafından incelikle hazırlandı. Biyoçeşitliliğin küresel desenlerini ve dünyamız için önemini ele alan bu eğitimde; tüm yönleriyle biyoçeşitlilik ve insan çağında türlerin yok oluşu konusunda farkındalık kazanacak, bugün içinde olduğumuz altıncı yok oluşu durdurmak için yapılması gerekenleri keşfedeceksiniz.


Biyoçeşitlilik Nedir?

Biyoçeşitlilik nedir sorusunun en basit ve temel cevabı, yaşamın çeşitliliği olabilir. Biyoçeşitlilik kavramının çevremizdeki canlıların birbirinden ne kadar farklı olduğu ve aralarındaki etkileşim gibi yönleri de bulunur. Biyoçeşitlilik, temel anlamda 3.8 milyar yıllık bir dünya mirası olarak da tanımlanabilir. Biyoçeşitlilik nedir sorusuna karşı bir cevap verirken çeşitlilik ve zenginlik kavramlarını karıştırmamak oldukça önemlidir.

Biyoçeşitliliğin Temelleri Nelerdir?

Biyoçeşitlilik konusunda dünyanın farklı yerlerinde farklı biyoçeşitlilik desenleri görülür. Buna sebep olan, biyoçeşitliliği etkileyen faktörler vardır. Tarihsel faktörler, kıtaların kayması gibi jeolojik faktörler ve evrimsel süreç bu faktörlerden bazılarıdır. Biyoçeşitlilikten bahsederken bunun bazı bölgelerde daha yüksek olmasında etkili olan faktörlerden biri de endemik türlerin fazlalığıdır. Dolayısıyla endemik türlerin yüksek olduğu bölgelere zarar gelmedi biyoçeşitlilik durumuna da zarar gösterir.

Biyoçeşitlilik Unsurları Nelerdir?

Tarihsel faktörler, kıtaların değişmesi gibi jeolojik faktörler ve evrimsel faktörlerin biyoçeşitliliği etkileyen faktörler olduğunu söylemek mümkün. Bununla beraber, biyoçeşitlilik durumunu etkileyen başka faktörler de vardır. Örneğin insan faaliyetleri, küresel biyoçeşitlilik desenlerini ciddi derecede değiştirmiş durumda. Türler arasındaki çeşitlilik, oldukça uzun süreçler sonucunda günümüze kadar gelmiştir ve biyoçeşitlilik ortaya çıkmıştır.

Tür Çeşitliliği

Biyoçeşitlilik kapsamında tür çeşitliliğinden bahsederken aslında bir bölgedeki farklı türlerden bahsedilir. Ancak bu tür zenginliği ile karıştırılmamalıdır. Tür çeşitliliği konusunda türler arasındaki etkileşim de oldukça önemli bir role sahiptir. Tür tanımı yaparken üreme birlikteliği esas alınır ve en temel kriterdir. Bu bağlamda tür çeşitliliği de verimli döller verebilen bireylerin oluşturduğu topluluklardır denebilir.

Genetik Çeşitlilik

Dünya Koruma Birliği’ne göre biyoçeşitlilik durumunun korunması için genetik çeşitlilik basamağından başlanması gerekir. Genetik çeşitlilik, bir türün içindeki gen havuzunu oluşturan kalıtsal materyalin tamamı olarak tanımlanabilir. Eğer genetik çeşitlilik bir şekilde homojenleşmeye başlarsa, homojenleşen türün değişen çevre koşullarına uyum sağlaması zorlanır. Dolayısıyla genetik çeşitliliğin yüksek olduğu popülasyonlar iklim değişikliği gibi durumlarla daha iyi baş edebilmektedir.

Ekosistem Çeşitliliği

Ekosistem, bir bölgedeki türlerin cansız ortamla beraber oluşturduğu ekolojik bir bütün olarak tanımlanabilir. Farklı canlı türlerinin belli bir bölgede yaşayabilmesini sağlayan toprak yapısı veya iklimsel özelliklerin oluşturduğu ekolojik bir sistem bulunur. Ekolojik sistem ve ekosistem çeşitliliği, biyoçeşitlilik açısından büyük bir öneme sahiptir. Ancak ekosistem dendiğinde bölgedeki cansız bileşenlerin de işin içine girdiğini unutmamak gerekir.

Biyoçeşitliliğe En Büyük Tehditler Neler?

Biyoçeşitlilik kapsamında düşünüldüğünde yok oluşlar aslında evrimi tetikleyen süreçlerdir ve yok oluşlara ihtiyacımız vardır. Ancak geçmişte yok oluşlar rastgele olaylar sonucunda gerçekleşiyorken günümüzde insanlar doğaya müdahale ediyor, iklimi değiştiriyor, habitatları bozuyor ve ormansızlaşmaya sebep oluyor. Canlıların yaşam alanına yapılan direkt müdahale sonucunda yok oluşlar gerçekleşmeye devam ediyor ama artık biyoçeşitlilik tehdit altında çünkü çok kısa sürelerde türleri kaybediyoruz.

Biyoçeşitliliği Nasıl Koruruz?

Günümüzde devam eden çalışmalara rağmen biyoçeşitlilik hâlâ tehdit altında. Bunun sebeplerinden biri, çalışmaların çoğunun doğal dünyanın durumuna odaklanması ve spesifik problemlere yeterince odaklanmaması. Spesifik problemlere odaklanıldığı ve belli grupların dikkate alındığı durumlarda, çalışmalar buraya odaklanırsa biyoçeşitlilik ve devamı konusunda ilerleme kaydedilebileceğini söylemek mümkün.

EĞİTİM ÖZETİ

  Biyoçeşitlilik Nedir?

  Ekosistem Çeşitliliği

  Biyoçeşitliliğin Önemi

  Biyoçeşitliliğin Sıcak Noktaları

  İnsanlığın Etkisinde Biyoçeşitlilik

  Türlerin Yok Oluşu

  İklim Değişikliğinin Etkileri

DERSLER ve BÖLÜMLER

Prof. Dr. Utku Perktaş tarafından hazırlanan eğitimleri alanlar bu eğitimleri de aldı.

Bu eğitimi paylaşın

Website Logo

UYGULAMALAR

App Store
App Store

HEDİYE ET

Abonelik hediye etmek için tıklayın

SOSYAL MEDYA

GEÇERLİ ÖDEME YÖNTEMLERİ

Kredi Kartları
Neo Skola

KATEGORİLER

Sinema

Tarih

Finans

Sağlık

Müzik

Girişimcilik

Gastronomi

Yaşam Kültürü

Satış

Pazarlama

Liderlik

Yetkinlik Gelişimi

Sanat

Bilim

Sürdürülebilirlik

EĞİTMENLER

Alp Ersönmez

Giovanni Guidetti

Ahmet Hazım Topçuoğlu

Muhsin Akgün

Dr. Can Gürbüz

Prof. Dr. Asaf Savaş Akat

Müjde Mısırlı

Enis Arslan

Levon Bağış

Doç. Dr. Defne Eraslan

İrem Göğüş

Cem Bozkuş

Mehmet Açar

Ateş Ataseven

EĞİTİMLER

Agility: İş Hayatında Çeviklik

Amerikan Sinema Tarihi

Anadolu Mutfağının Modern Yorumu

Antik Çağ'dan 19. Yüzyıla Sanat Tarihi

Atatürk’ü Anlamak

Avrupa ve Dünya Sineması Tarihi

Ağız Yapısı ve Lezzet Katmanları

B2B Pazarlama Eğitimi

Baş Ağrısı ve Migren

Başarılı Kariyerin Sırları

Bir Yaşam Şekli Olarak Yoga

Bira Tarihi ve Kültürü

Biyoçeşitliliği Anlamak ve Korumak

Blockchain ve Kripto Paranın Temelleri

HAKKIMIZDA

Destek

Sık Sorulan Sorular

Neo Skola Hakkında

Kurucularımız

Çerez Tercihlerini Yönetin

UYGULAMALAR

App Store
App Store

HEDİYE ET

Abonelik hediye etmek için tıklayın

SOSYAL MEDYA

GEÇERLİ ÖDEME YÖNTEMLERİ

Kredi Kartları