Website Logo

Eğitimler

Blog

Business

Culture
background
neoskola

Craft Beer: Butik Bira Yapımı ve Tadımı

Bu eğitimle butik bira tarihini ve farklı aromalardaki türlerini keşfedecek, bira fabrikasında üretim süreçlerini adım adım takip edeceğiniz bir yolculuğa çıkacaksınız!

neoskola play
image

5 DERS, 27 BÖLÜM

Butik bira üretiminin, türlerinin ve tadımının tüm incelikleri bu eğitimde!

image

EĞİTMENLE CANLI SORU-CEVAP

Canlı soru-cevap oturumlarına katılarak, Yeme & İçme Uzmanı Oğul Türkkan’a craft biracılığa ve craft bira tadımına dair merak ettiklerinizi sorabilirsiniz

₺119.90 / Taksit ile

94.90 / Taksit

Tüm Eğitimleri Dilediğin Yerde Dilediğin Zaman İzle!

Craft biracılar aslında tarihte yok olmuş reçeteleri bulmaları ile meşhurdur.

"Craft" yani butik bira geleneği nasıl başladı? Evde bira yapımı tarzları neler? Butik bira olarak adlandırılmak için hangi şartları sağlamak gerekir? Pilsner, IPA, NEIPA ve Irish Red Ale tipi biralar birbirinden nasıl ayrışır? Porter ve stout biralar hangi özellikleriyle öne çıkar? Brewpub ve taproom arasındaki fark nedir? Bira tadımında puanlama nasıl yapılır? Hangi bölgelerin şerbetçi otu biraya nasıl bir lezzet katar? Bira, microbrewery'de hangi süreçlerden geçiyor? Oğul Türkkan "Craft Beer: Butik Bira Yapımı ve Tadımı" eğitiminde bu sorularla birlikte butik bira dünyasına dair tüm merak edilenleri cevaplıyor, Türkiye’nin ilk bira hakemlerinden Brewmaster Cem Sürer ile izleyenleri bira fabrikasında bir yolculuğa davet ediyor!

neoskola

Oğul Türkkan

Yeme & İçme Uzmanı

bg

EĞİTMEN İMZALI SERTİFİKA

Eğitimi bitirince, üzerinde eğitmen imzasının bulunduğu sertifikaya sahip olursunuz

bg

EKSTRA İÇERİKLER

Eğitim sonunda, eğitmenin sizin için derlediği ekstra içeriklere erişirsiniz

bg

SINIRSIZ ERİŞİM

İzleme sınırı olmaksızın dilediğiniz zaman, dilediğiniz kadar izleyebilirsiniz

EĞİTİM HAKKINDA

Yeme & İçme Uzmanı Oğul Türkkan, "Craft Beer: Butik Bira Yapımı ve Tadımı" eğitiminde tarihte “craft beer” geleneğinin gelişimini, üretim süreçlerini, craft bira markası olmanın şartlarını, ev biracılığını anlatıyor. Türkiye’nin ilk bira hakemlerinden Brewmaster Cem Sürer ile birlikte gezdikleri mikro bira fabrikasında izleyenleri biranın üretim sürecinde bir yolculuğa çıkarıyor, birbirinden farklı aroma ve bölgelerden craft biraların tadımını yapıyor.


Butik Bira Yapımı

Butik bira veya craft bira yapımı biranın kendisinin tarihi kadar eski zamanlara gider. Mezopotamya’da ev biracılığı ile başlayan butik bira kültürü günümüze kadar varlığını sürdürmüştür. Butik biraların üretildiği farklı tesis türleri bulunmaktadır. Belli aşamalara sahip olan bu süreç gerekli standartları karşılamalıdır. Bu standartlar ve butik bira yapım aşamaları hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için Oğul Türkkan tarafından hazırlanan butik bira eğitimini izlemeye başlayın!

Butik ve Craft Bira Nedir?

Craft bira nedir? Craft bira da denen butik bira, yüzyıllar öncesinde ev biracılığıyla başlamıştır. Bir butik bira firması olabilmek için butik bira üreticileri belli standartları karşılamalıdır. Bu standartların ilki markanın üretim kapasitesidir. Karşılanması gereken bir başka standart ise markanın finansal yapısının bağımsız olmasıdır. Son olarak da elbette bir butik bira markası olabilmek için üreticilerin gerekli yasal ruhsatları almış olması gerekmektedir.

Butik Bira Yapımı Eğitimi

Söz konusu butik bira ve butik bira yapımı olduğunda bilinmesi gereken en temel şeylerden biri biranın temel maddeleridir. Biranın dört temel maddesi su, malt, şerbetçi otu ve maya olarak sıralanabilir. Butik bira fabrikalarındaki üretim süreçlerinden bahsetmek gerekirse ilk aşamanın malt öğütme olduğu söylenebilir. Bu aşamayı daha sonrasında mayşeleme, süzme, kaynatma, whirlpool, fermantasyon ve dinlendirme aşamaları takip eder. Tüm bu aşamaların sonunda butik bira kontrol ve analiz için hazırdır.

Craft Bira Yapımı Eğitimi

Butik bira dediğimiz bira tipine craft bira da denmektedir. Butik bira, üretim şekli olarak temelde ikiye ayrılır. Bunlar butik bira tesislerine yapılan biralar ve ev biracılığı ile üretilen biralardır. Elbette craft bire tesislerinin karşılaması gereken belli kriterler vardır. Ev biracılığı ise tarih boyunca çok uzun bir süredir gerçekleştirilen bir pratiktir. Neo Skola için Oğul Türkkan tarafından hazırlanan butik bira eğitimi her iki yöntemden de bahsederken çoğunlukla butik bira tesislerinde gerçekleşen üretim sürecine odaklanır.

Butik Bira Türleri Nelerdir?

Neo Skola’da bulunan ve Oğul Türkkan’ın hazırladığı butik bira eğitiminin tadım kısmında çeşitli butik bira türlerinin tadımı da yer almaktadır. Bunlar sırasıyla Yeni Zelanda Pilsner, Alman tarzı buğday birası, İrlanda tipi Red Ale, Amerikan Pale Ale, IPA, Porter ve Stout biralar, Belçika craft birası, Grape Ale ve Rye IPA’dir. Eğitimin bu kısmında bu butik bira türlerinin her biri tadılmış ve üzerine konuşulmuştur.

Yeni Zelanda Pilsner

Yeni Zelanda Pilsner, eğitim kapsamında tadılan ilk butik bira türüdür. Aromatik ve meyvemsi bir Pilsner olan bira türü, yarı tatlı bir bitiş sunar.

Alman Tarzı Buğday Birası

Alman buğday birası orta gövdeli ve kolay içimlidir. Diğer butik bira türlerine göre buğday biraları tatlılık açısından dengelidir ve kalıcı bir köpüğe sahiptir.

İrlanda Tipi Red Ale

İrlanda tipi Red Ale butik bira türü genelde kırmızı tonlara sahiptir. Şerbetçi otu kullanılır. Bu eğitimde tadılan Irish Red Ale’in yapımında beş farklı malt türü kullanılmıştır.

Amerikan Pale Ale

Amerikan Pale Ale türü butik bira, Amerikan craft bira devriminin birasıdır. Bu butik bira türü daha aromatik bir yapıya sahiptir. Karamel dokunuşuna sahip bir biradır.

IPA

Kısaltması IPA olan butik bira türünün açılımı India Pale Ale’dir. Tarihte kaybolan reçetelerin keşfedilmesiyle Amerika’da NEIPA olarak yeniden doğmuştur.

Porter ve Stout Biralar

Porter adlı butik bira türü Londra limanlarında ortaya çıkan bir butik biradır. Stout Porter ise İrlandalılar tarafından, Porter’dan daha sert olduğu iddiasıyla yapılmıştır.

Belçika Craft Birası

Belçika butik bira türleri içlerindeki şeker miktarına göre single, dubbel, tripel ve quadrupel olarak tanımlanır. Belçika butik biraları hafif karanfil, baharat ve vanilya kokuları taşır.

Grape Ale

Grape ale denen butik bira türü, üzüm şırası ile mayşenin karıştırılmasıyla yapılır. Böylece bu biraya şeker tadını katan malzemelerden biri de üzüm şırası olmuştur.

Rye IPA

Rye IPA adlı butik bira türü, çavdarın IPA tarzında entegre edilmesiyle ortaya çıkar. Bu butik bira türünde genelde nötr Amerikan ale mayaları kullanılır.


Sık Sorulan Sorular

Butik bira kaç günde mayalanır?

Mayalama aşamasının ne kadar süreceği, butik bira reçetesine göre değişiklik gösterir ancak ortalama 7 gün sürer.

Bira yapımında kaynatmanın amacı nedir?

Bira yapımında kaynatma sayesinde şıra hijyenik bir duruma gelir. Kaynatma süreci aynı zamanda istenmeyen aromaların uçmasını sağlar. Butik bira yaparken şerbetçi otu da kaynatma sırasında eklenir.

Bira yapımında hangi maya kullanılır?

Lager ve ale olmak üzere iki temel maya türü bulunur. Lager mayası daha nötr biralar üretirken ale mayası meyvemsi aromalar oluşturur. Yine de farklı ale mayaları butik bira yapımında biraya farklı aromalar katabilir.

Bira çeşitleri nelerdir?

Dünyanın farklı yerlerinden gelen birçok çeşitli butik bira çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları Yeni Zelanda Pilsner, İrlanda tipi Red Ale, Amerikan Pale Ale ve India Pale Ale (IPA) olarak sıralanabilir.

Lager tipi bira ne demek?

Lager tipi birada lager tipi maya kullanılır. Lager tipi butik biralar daha nötr olur çünkü fermantasyon soğuk ortamlarda gerçekleşir.

Ale mi Lager mi?

Ale ve lager tipi maya kullanarak yapılan butik bira türleri farklılık gösterir. Lager mayası daha nötr tatta biralar üretirken ale mayası meyvemsi aromalar oluşturur.

Pale Ale bira ne demek?

Farklı tipte Pale Ale butik biralar bulunmaktadır. Amerikan Pale Ale, craft bira devriminin en önemli bira türlerinden olmuştur. İngiliz Pale Ale biralara kıyasla daha aromatiktir. IPA olarak bilinen India Pale Ale de en ünlü butik bira türlerindendir.

Porter bira ne demek?

Porter bira, Londra limanlarında yapılan biraların artanları ile fazla kavrulmuş malttan yapılan biraların karıştırılmasıyla yapılır. Adı da “liman” anlamına gelen “port” kelimesinden gelmektedir.

Stout bira ne demek?

Stout Porter adlı butik bira türü, İrlandalılar tarafından Porter’dan daha kuvvetli olduğu iddiasıyla yapılmıştır. Temel anlamda İrlanda usulü yapılan Porter biralardır.

EĞİTİM ÖZETİ

  “Craft Beer” Nedir?

  Craft Bira Üretimi

  Biranın Temel Maddeleri

  Craft Bira Çeşitleri ve Tadımı

  Bira Fabrikasında Üretim Süreçleri

  Ev Biracılığı

  Craft Bira Tadımı

  IPA, Irish Red Ale, Grape Ale

  Yeni Zelanda Pilsner, Porter ve Stout

  Amerikan Pale Ale, Rye IPA

  Bira Puanlama

DERSLER ve BÖLÜMLER

Oğul Türkkan tarafından hazırlanan eğitimleri alanlar bu eğitimleri de aldı.

Bu eğitimi paylaşın

Website Logo

UYGULAMALAR

App Store
App Store

HEDİYE ET

Abonelik hediye etmek için tıklayın

SOSYAL MEDYA

GEÇERLİ ÖDEME YÖNTEMLERİ

Kredi Kartları
Neo Skola

KATEGORİLER

Sinema

Tarih

Finans

Sağlık

Müzik

Girişimcilik

Gastronomi

Yaşam Kültürü

Satış

Pazarlama

Liderlik

Yetkinlik Gelişimi

Sanat

Bilim

Sürdürülebilirlik

EĞİTMENLER

Alp Ersönmez

Giovanni Guidetti

Ahmet Hazım Topçuoğlu

Muhsin Akgün

Dr. Can Gürbüz

Prof. Dr. Asaf Savaş Akat

Müjde Mısırlı

Enis Arslan

Levon Bağış

Doç. Dr. Defne Eraslan

İrem Göğüş

Cem Bozkuş

Mehmet Açar

Ateş Ataseven

EĞİTİMLER

Agility: İş Hayatında Çeviklik

Amerikan Sinema Tarihi

Anadolu Mutfağının Modern Yorumu

Antik Çağ'dan 19. Yüzyıla Sanat Tarihi

Atatürk’ü Anlamak

Avrupa ve Dünya Sineması Tarihi

Ağız Yapısı ve Lezzet Katmanları

B2B Pazarlama Eğitimi

Baş Ağrısı ve Migren

Başarılı Kariyerin Sırları

Bir Yaşam Şekli Olarak Yoga

Bira Tarihi ve Kültürü

Biyoçeşitliliği Anlamak ve Korumak

Blockchain ve Kripto Paranın Temelleri

HAKKIMIZDA

Destek

Sık Sorulan Sorular

Neo Skola Hakkında

Kurucularımız

Çerez Tercihlerini Yönetin

UYGULAMALAR

App Store
App Store

HEDİYE ET

Abonelik hediye etmek için tıklayın

SOSYAL MEDYA

GEÇERLİ ÖDEME YÖNTEMLERİ

Kredi Kartları