Website Logo

Eğitimler

Blog

Business

Culture
background
neoskola

Senaryo Eğitimi

Michael Önder bu eğitimde logline’dan tretmana, fikirden bitmiş senaryoya kadar olan tüm süreçleri anlatıyor. Dramatik ironi, ana karakter, çatışma ve olay örgüsü gibi birçok kavramı anlattığı bu eğitimle fikirlerinizi bir gün ekranlarda izleyebileceğiniz bir senaryoya dönüştürebilirsiniz.

neoskola play
image

6 DERS, 22 BÖLÜM

Profesyonel senaryo yazım teknikleri bu eğitimde!

image

EĞİTMENLE CANLI SORU-CEVAP

Canlı soru-cevap oturumlarına katılarak, Yönetmen ve Senarist Michael Önder’e senaryo yazımı ile ilgili merak ettiklerinizi sorabilirsiniz

₺99.90 / Taksit ile

Tüm Eğitimleri Dilediğin Yerde Dilediğin Zaman İzle!

Her fikir bir senaryoya dönüşebilir ama bunun için doğru soruları sormanız gerekir.

Profesyonel film senaryosu yazmak belirli kurallara tabidir. Bu kurallar öğrenildiğinde senaryo yazmak zor olmaktan çıkıp keyif veren bir yolculuğa dönüşür. Yönetmen ve Senarist Michael Önder Senaryo Eğitimi’nde, uluslararası profesyonel senaryo yazım tekniklerini anlatırken, çok sevdiği sinemanın kökenlerine dönüp ustalardan örnekler, sektördeki deneyimlerini aktarıp işin mutfağından bilgiler veriyor. Bu eğitimde profesyonel senaryo yapısı kurmayı öğrenecek, kendi senaryonuzu yazmak için ihtiyaç duyduğunuz teknik bilgiye ulaşacaksınız.

neoskola

Michael Önder

Yönetmen, Yazar

bg

EĞİTMEN İMZALI SERTİFİKA

Eğitimi bitirince, üzerinde eğitmen imzasının bulunduğu sertifikaya sahip olursunuz

bg

EKSTRA İÇERİKLER

Eğitim sonunda, eğitmenin sizin için derlediği ekstra içeriklere erişirsiniz

bg

SINIRSIZ ERİŞİM

İzleme sınırı olmaksızın dilediğiniz zaman, dilediğiniz kadar izleyebilirsiniz

EĞİTİM HAKKINDA

Michael Önder bu eğitimde logline’dan tretmana, fikirden bitmiş senaryoya kadar olan tüm süreçleri anlatıyor. Dramatik ironi, ana karakter, çatışma ve olay örgüsü gibi birçok kavramı anlattığı bu eğitimle fikirlerinizi bir gün ekranlarda izleyebileceğiniz bir senaryoya dönüştürebilirsiniz.


Senaryo Yazarlığı Eğitimi

Yönetmen ve yazar Michael Önder’in Neo Skola için hazırladığı senaryo eğitimi kapsamında senaryo yazımına giriş ve karakter yaratmanın kuralları gibi dersler bulunuyor. Değişim ve çatışma gibi senaryo öğeleri inceleniyor. Dahası, senaryonun kırılma anları olan perdeler Önder tarafından detaylıca anlatılıyor ve sahne yaratmanın püf noktaları paylaşılıyor. Senaryo yazma sürecinde bir sahne yazarken nelere dikkat edilmeli, diyaloglar nasıl yazılmalı gibi soruların cevapları bu eğitimde sizleri bekliyor. Eğitim aynı zamanda senaryoya teknik bir bakış sunuyor. “Senarist nasıl olunur?” gibi sorularınız varsa Michael Önder’den Senaryo Eğitimi tam sizin için!

Senarist Kimdir?

Öncelikle sorulması gereken soru “Senaryo nedir?” olmalıdır. Bir filmin yapılması için yönetmenden dekor ekibine, tasarımcılardan sanat yönetmenine birçok insanın katkıda bulunduğu ortak bir çalışma gereklidir. Bu ortak çalışmada ortak bir dile ihtiyaç vardır, bu ortak dil de senaryo olur. Senarist, bu senaryoyu kaleme alan kişidir. Bütün ekip bu senaryo etrafında toplanır ve senaryonun onları yönlendirmesine izin verir. Senaryo eğitimi kapsamında senaryo diye adlandırılan bu ortak dilin metnini oluşturmanın püf noktalarını öğrenebilir, merak ettiğiniz soruların cevabını yönetmen ve yazar Michael Önder’den dinleyebilirsiniz.

Senaryo Nedir?

Senaryo, bir filmin yapım sürecine dahil olan tüm ekibin kullandığı ortak dildir. Yapım sürecindeki tüm bileşenleri bir araya getirir ve onları süreç boyunca yönlendirir. Senaryo yalnızca metin olarak bir fonksiyona sahip olmaktan ve sadece hikâye anlatmaktan çok uzaktır. Aksine, senaryo kendisinden beslenen farklı departmanlarla konuşur. Herkesin senaryo dilinden anlaması gerektiği ve senaryo herkesi yönlendireceği için senaryo yazımında takip edilmesi ve uyulması gereken belli formatlar ve kurallar bulunur. Senaryo eğitimi kapsamında bu kural ve formatlar hakkında bilmeniz gerekenleri öğrenebilirsiniz.

Logline Nedir ve Nasıl Yazılır?

Senaryo yazımında logline oldukça önemli bir terimdir. Logline, filmin konusunun tek bir cümlede anlatılmasıdır. Logline, senarist için çok önemlidir çünkü hikâyeyi netleştirmesini sağlar. Hikâyenin özü, iskeleti, ortasındaki bir cümle logline sayesinde bulunur. Logline yazmak için yapılması gereken ilk şey filmin ana karakterinin kim olduğu sorusuna cevap vermektir. Daha sonra belirlenmesi gereken şey ise niyet belirtisi olarak sıralanabilir. Karakterin ne yapmak istediği ve karşısına nasıl engeller çıktığı, bu engelleri nasıl aştığı gibi noktalar logline yazımı ve dolayısıyla senaryo iskeleti için çok önemlidir. Logline yazarken senarist hikâyesinin ne olduğunu yazmalı ve bunu saklamamalıdır.

Tretman Nedir ve Nasıl Yazılır?

Senaryo yazımında logline yazıldıktan sonraki basamaklardan biri de tretman yazılmasıdır. Tretman, senaryonun düz yazı hali olarak tanımlanabilir. Tretman içinde diyaloglar bulunmaz. Senarist bu noktada yazmak istediği hikâyeyi senaryo formatında değil de düz yazı halinde yazıya döker. Ancak tretman, roman gibi yazılması gereken bir şey değildir. Yazılan metnin eninde sonunda bir senaryo olacağı unutulmamalıdır. Dolayısıyla tretman yazarken çekilemeyecek sahnelere ve ağırlıklı olarak duygulara yoğunluk vermek senaryo yazımını zorlaştıracaktır. Yine de tretman yazarken teknik detaylardan uzak durulmalıdır.

Online Senaryo Kursu ile Nasıl Senarist Olunur?

Neo Skola kapsamında Michael Önder tarafından hazırlanmış senaryo eğitimi ile senaryo yazımının temellerini öğrenebilirsiniz. Logline ve tretman gibi önemli terimlerin tanımı ve hazırlıklarının püf noktalarının yanında ana karakteri oluşturmak ve tanıtmak gibi noktalara değinen eğitim, senaryonun değişim ve çatışma gibi öğeleri hakkında da bilgi veriyor. Dramatik ironi kullanımı, diyalog yazımı, senaryo yazımının teknik aşamaları gibi konulara da değinen eğitimi senaryo yazımı için çok faydalı bulacaksınız.

SENARYO YAZARLIĞINA DAİR MERAK EDİLENLER

Senarist olmak için ne yapmalı?

Senarist olmak için senaryo yazımının aşamalarının yanında senaryonun takip etmesi gereken format ve kuralları bilmek önemlidir. Tüm ekibin ortak dili olarak tanımlanan senaryonun yazım süreci zor ve detaylı olduğundan Michael Önder tarafından Neo Skola için hazırlanan senaryo eğitiminden faydalanabilir, senaryonun temel öğeleri ve sahip olması gereken özelliklerinin yanı sıra senaryo yazımının püf noktalarını keşfedebilirsiniz.

Herkes senaryo yazabilir mi?

Senaryo yazmak, senaryoların takip etmesi gereken format ve kurallar sebebiyle belli bir bilgi birikimi gerektirmektedir. Ancak bu bilgi birikimini edindikten sonra, bir fikri olan herkes senaryo yazabilir. Bu fikri ekranlara taşıyacak bir senaryoyu kaleme almak kolay değildir, ancak senaryo yazımını iyileştirmek deneme yanılma süreçlerine ve zaman içinde kazanılan deneyimlere bağlıdır.

EĞİTİM ÖZETİ

  Senaryo

  Logline

  Tretman

  Ana Karakteri Anlamak ve Sevmek

  Çatışma

  Sahne Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Dramatik İroni

  Diyalog

DERSLER ve BÖLÜMLER

Michael Önder tarafından hazırlanan eğitimleri alanlar bu eğitimleri de aldı.

Bu eğitimi paylaşın

Website Logo

UYGULAMALAR

App Store
App Store

HEDİYE ET

Abonelik hediye etmek için tıklayın

SOSYAL MEDYA

GEÇERLİ ÖDEME YÖNTEMLERİ

Kredi Kartları
Neo Skola

KATEGORİLER

Sinema

Tarih

Finans

Sağlık

Müzik

Girişimcilik

Gastronomi

Yaşam Kültürü

Satış

Pazarlama

Liderlik

Yetkinlik Gelişimi

Sanat

Bilim

Sürdürülebilirlik

EĞİTMENLER

Alp Ersönmez

Giovanni Guidetti

Ahmet Hazım Topçuoğlu

Muhsin Akgün

Dr. Can Gürbüz

Prof. Dr. Asaf Savaş Akat

Müjde Mısırlı

Enis Arslan

Levon Bağış

Doç. Dr. Defne Eraslan

İrem Göğüş

Cem Bozkuş

Mehmet Açar

Ateş Ataseven

EĞİTİMLER

Agility: İş Hayatında Çeviklik

Amerikan Sinema Tarihi

Anadolu Mutfağının Modern Yorumu

Antik Çağ'dan 19. Yüzyıla Sanat Tarihi

Atatürk’ü Anlamak

Avrupa ve Dünya Sineması Tarihi

B2B Pazarlama Eğitimi

Baş Ağrısı ve Migren

Başarılı Kariyerin Sırları

Bir Yaşam Şekli Olarak Yoga

Bira Tarihi ve Kültürü

Biyoçeşitliliği Anlamak ve Korumak

Blockchain ve Kripto Paranın Temelleri

Brand Purpose: Marka Amacı

HAKKIMIZDA

Destek

Sık Sorulan Sorular

Neo Skola Hakkında

Kurucularımız

Çerez Tercihlerini Yönetin

UYGULAMALAR

App Store
App Store

HEDİYE ET

Abonelik hediye etmek için tıklayın

SOSYAL MEDYA

GEÇERLİ ÖDEME YÖNTEMLERİ

Kredi Kartları