Website Logo

Eğitimler

Blog

Business

Culture
background
neoskola

Yaratıcı Yazarlık

Bu eğitimle yazabilmenin önündeki engelleri ve ardındakileri keşfedecek, yazarlık yolculuğunun ve iyi bir yazının yapı taşlarını inceleyeceksiniz.

neoskola play
image

4 DERS, 12 BÖLÜM

“Yazmaya nasıl ve nereden başlayacağım?” sorusunun cevabı bu eğitimde!

image

EĞİTMENLE CANLI SORU-CEVAP

Canlı soru-cevap oturumlarına katılarak, Yazar Mario Levi’ye iyi bir yazının sahip olması gereken özelliklere ve yazarlığa dair tüm merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

₺119.90 / Taksit ile

94.90 / Taksit

Tüm Eğitimleri Dilediğin Yerde Dilediğin Zaman İzle!

İyi ve çarpıcı bir başlangıç hikâyenin içinden çıkar.

Yazmaya nereden ve nasıl başlanmalı? Bir hikâye ya da romanın giriş cümlesini çarpıcı kılmanın sırrı nedir? Yazarlık için yetenekten önemli iki özellik nedir? Yazarın yazmaya devam edememesine ne sebep olur? Peki kişi yazdıklarını nasıl değerlendirmeli? Yazar Mario Levi, Yaratıcı Yazarlık Eğitimi’nde yazarlığa dair merak edilenleri cevaplıyor, yazarlık yolculuğuna yeni çıkanlar için yol gösterici çalışma yöntemleri paylaşıyor!

neoskola

Mario Levi

Yazar

bg

EĞİTMEN İMZALI SERTİFİKA

Eğitimi bitirince, üzerinde eğitmen imzasının bulunduğu sertifikaya sahip olursunuz

bg

EKSTRA İÇERİKLER

Sertifikanı aldıktan sonra 12 hafta boyunca her hafta sana gönderilecek ekstra içeriklerde eğitim içeriğiyle paralel kitap önerileri, söyleşiler, videolar ve dahası seni bekliyor!

bg

SINIRSIZ ERİŞİM

İzleme sınırı olmaksızın dilediğiniz zaman, dilediğiniz kadar izleyebilirsiniz

EĞİTİM HAKKINDA

Yazar Mario Levi, Yaratıcı Yazarlık Eğitimi’nde hikâye, roman, biyografi, otobiyografi ve gezi yazıları türlerini genel hatlarıyla inceliyor, “iyi” yazının ve yazma uğraşının temel prensiplerini paylaşıyor. Farklı edebi türlerin incelendiği bu eğitimde; yaratıcı sürece ışık tutan unsurlardan engellere kadar yazarlığın ve yazının inceliklerini keşfedeceksiniz.


Online Yaratıcı Yazarlık Eğitimi

Mario Levi’den Yaratıcı Yazarlık eğitimi Neo Skola’da sizleri bekliyor! Yazarlık eğitimi alanına bir giriş olarak nitelendirilebilecek yaratıcı yazarlık eğitiminde yazı yazmanın önündeki engelleri yaratıcı yazarlık atölyesi formatında kaldırın. Yaratıcı yazarlık eğitimi ile yazarlık yolculuğunuzu ve iyi bir yazının nasıl yazılabileceğini keşfedin. Online yaratıcı yazarlık eğitimi kapsamında iyi ve çarpıcı bir hikâye yazmanın püf noktalarını keşfedebilir, “Yazmaya nereden başlayacağım?” sorusunun cevabını bulabilirsiniz. Yaratıcı yazarlık eğitimi kapsamında aynı zamanda hikâye, roman, biyografi, otobiyografi ve gezi yazıları türlerini de inceleme fırsatınız olacak.


Yaratıcı Yazarlık Eğitimi Nedir?

Yaratıcı yazarlık eğitiminde öncelikle yazarlığın incelikleri ve yazar olmanın kişiye göstereceği yollar hakkında bilgi alma şansınız olacak. Yaratıcı yazarlık sürecinde yetenek kavramı, yaratıcı yazarlık eğitiminde üzerinde durulan ve tartışılan konulardan biri. Yaratıcı yazarlık için yetenekten çok tutku sahibi olmanın önemli olduğu bir gerçek. Tutkunun yanında yaratıcı yazarlık için kişide olması gereken bir diğer özellik de sabır. Çalışmanın önemini vurgulayan bu yaratıcı yazarlık eğitiminde yazar Mario Levi, yazarlığın püf noktalarından bahsedecek. Yazmanın önünde duran engelleri anlamak ve bunları aşmak için yaratıcı yazarlık eğitimi birebir.


Yaratıcı Yazarlık Eğitimi Neler İçerir?

Yaratıcı yazarlık eğitiminde yazmaya başlamadan önceki sürecin yanı sıra yazma süreci hakkında da tavsiyeler ve yaratıcı yazarlık için püf noktalar bulunur. Yazabilmenin ardındaki sır, iyi bir yazının önünde duran engeller ve yaratıcı yazarlık için nasıl çalışmak gerektiği ile ilgili bölümler de yaratıcı yazarlık eğitiminin içeriğinde yer alır. Tüm bunların yanında yaratıcı yazarlık eğitiminde roman, hikâye, gezi kitapları, biyografi ve otobiyografiler hakkında bu türlerin özelliklerini açıklayan bölümler de bulunur. Yazar Mario Levi bu eğitimde yazarken sizi hangi sürprizlerin bekleyebileceğine ve yazdıklarınızı nasıl değerlendirmeniz gerektiğine de değiniyor.


Yaratıcı Yazarlıkta Yazı Türleri

Yaratıcı yazarlık eğitimi kapsamında Mario Levi’nin cevapladığı ilk sorulardan biri hikâyenin ne olduğu. Bir hikâyenin uzunluğu konusunda belirlenmiş kesin bir sınır yoktur. Hikâye genelde romana kıyasla daha kısa bir türken dünya çapında bir yerde durduğu söylenebilir. Özellikle yaratıcı yazarlık alanında halk masallarından destanlara uzanan uzun bir yolculuğa sahip olan hikâye türü, yazarlık öncesinde kulaktan kulağa aktarılmış çok eski bir türdür. Yaratıcı yazarlık eğitimine göre bir hikâyede kullanılacak öğelerin hepsi işlevsel olmalıdır ve hikâyenin giriş cümlesi olabildiğinde etkileyici olmalıdır.


İyi Bir Yazı Yazmak İçin Neler Öğrenilmelidir?

Yaratıcı yazarlık eğitiminde iyi bir yazının ardındaki temel gereksinimler tutku ve sabır olarak açıklanmaktadır. Öncelikle iyi bir yazının, yazarın inandığı bir yazı olduğunu anlamak gerekir. Yazarın yazdığı dile hâkim olması da iyi bir yazı yazmanın en önemli noktalarından biridir. Dilin yalnızca yapısal özelliklerine değil, duygusuna da hâkim olabilmek çok önemlidir. Yaratıcı yazarlık için gerekli olan noktalardan biri de yazarın yazdığı konu hakkında bilgi sahibi olmasıdır. Bilginin içselleştirilmesi, mümkünse yaşanmış bir şey hakkında yazmak yaratıcı yazarlık sürecini kolaylaştıracaktır. Bu noktada yazar bireysel hafızanın yanında toplumsal hafızadan da yararlanabilirse daha etkili bir yazı ortaya çıkaracaktır.


Eğitim Hakkında Merak Edilenler

Yaratıcı Yazma Tekniği Nedir?

Yaratıcı yazarlık yapmak için yaratıcı yazarlık eğitimi üzerinden önerilen ilk tavsiyelerden biri günlük hayatın en az bir veya iki saatinin mutlaka yazmaya ayrılmasıdır. Kişi yazacak bir şeyi olmasa bile her gün masa başına geçip yazmaya çalışırsa yaratıcı yazarlık becerilerini geliştirecektir. Yaratıcı yazarlık için önemli bir nokta da okumaktır. Okumak kişiye yazma süreci boyunca yol gösterebilir. Üstelik neyi yazmanız gerektiğini öğretmenin yanında neyi yazmamanız gerektiğini de öğreten bir pratiktir.

Yaratıcı Yazma Biçimleri Nelerdir?

Konu yaratıcı yazarlık olduğunda herkesin kendine has bir yazma biçimi olduğu söylenebilir. Kimi yazarlar kendilerini bir odaya kapatarak yazarken kimisi hayattan beslenir ve odasının dışında olup bitenlerden ilham alır. Yaratıcı yazarlık için kimi insanın en değer verdiği şey yazarken hayatın içinde olmaktır. Günlük hayatta gördüklerinden ilham alarak günlük notlar tutmak da iyi bir yaratıcı yazarlık biçimidir.

Yaratıcı Yazarlık Sertifikası Ne İşe Yarar?

Yaratıcı yazarlık hayatınızın her alanında ihtiyacınız olabilecek ve kullanabileceğiniz bir beceridir. Bu nedenle Mario Levi tarafından Neo Skola için hazırlanan Yaratıcı Yazarlık Eğitimi hayatınızın birçok alanında faydasını gösterecektir. Yaratıcı yazarlık eğitimi sayesinde kendinizi ifade etmeniz kolaylaşacak, yazmanız daha etkili bir hale gelecektir.

Yazarlık Bir Yetenek Midir?

Yaratıcı yazarlık ile ilgilenen çoğu kişi kendisine yazarlığın bir yetenek olup olmadığını sorar. Yaratıcı yazarlık eğitimi kapsamında da değinildiği üzere, yazarlık için bir yetenekmiş gibi düşünmek yersizdir. Yaratıcı yazarlık için yetenekten çok tutkulu ve sabırlı olmak önemlidir. Yazarlık değilse bile tutkulu olmak bir yetenek olarak değerlendirilebilir. Yaratıcı yazarlık yolunda en önemli iki kelime tutku ve sabır olarak değerlendirilebilir. Yetenek ise bu alanda ön planda değerlendirilen bir şey değildir.

Yaratıcı Yazar Nasıl Olunur?

Yaratıcı yazarlıkta kendisini geliştirmek isteyenlerin yapması gereken ilk şeylerden biri yazdıkları dile hâkim olduklarından emin olmalarıdır. Bir dile hâkim olmak demek o dilin duygusunu bilmek demektir. Dilin duygusuna hâkim olan kişi yaratıcı yazarlık alanında iyi işler çıkarabilir. Yaratıcı yazarlık için karşılanması gereken gereksinimlerden biri de yazılacak eserin içeriğine dair bilgi sahibi olmaktır. Edinilen bilgileri içselleştirmek ve yaşanmışlık hissini verebilmek yaratıcı yazarlık için karşılanması gereken en önemli noktalardan biridir.

Yaratıcı Yazarlık Atölyesinde Neler Yapılır?

Neo Skola için Mario Levi tarafından hazırlanan Yaratıcı Yazarlık Eğitimi kapsamında yaratıcı yazarlık hakkında birçok noktaya değinilir. Öncelikle yazmaya başlarken yapılması gerekenlerin anlatıldığı derste yazabilmenin ardındaki en önemli gereksinimler ve iyi bir yazının önünde duran engeller anlatılır. Farklı yazı biçimlerinin özellikleri tartışıldıktan sonra yazma yöntemlerinden bahsedilir ve yaratıcı yazarlık alanına dair sıkça sorulan sorular cevaplanır. Yazarken yazarı hangi sürprizlerin beklediği, yazarın etkilenmekten korkması gerekip gerekmediği veya yazdıklarını nasıl değerlendirmesi gerektiği gibi sorular bunların arasındadır.

Kreatif Yazarlık Nedir?

Kreatif yazarlık aslında yaratıcı yazarlık ile aynı şeydir. İyi ve çarpıcı şeyler yazmak için nerelerden ilham alınmalı? İyi bir yazının önünde ne gibi engeller bulunur ve bu engeller nasıl aşılabilir? İyi bir yaratıcı yazar olmak için neler yapılmalıdır? Bunlar ve benzeri soruların cevaplandığı yaratıcı yazarlık eğitimini inceleyebilirsiniz.

Yazar Olmak İçin Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekir?

Yaratıcı yazarlık eğitimi kapsamında yazarlık konusunu inceleyen Mario Levi, yaratıcı yazarlık eğitiminde bir yazarın sahip olması gereken en önemli iki özelliğin tutku ve sabır olması gerektiğini anlatır. Yaratıcı yazarlık yapmak isteyen birinin yazarlık yeteneğinden çok yazmak için gerekli olan tutku ve sabır özelliklerine sahip olması gerektiği yaratıcı yazarlık eğitiminde vurgulanır.

Yazma Yeteneğimi Nasıl Geliştirebilirim?

Yaratıcı yazarlık eğitimi kapsamında Mario Levi iyi bir yaratıcı yazar olabilmek ve yazınızı geliştirmek için bazı tavsiyelerde bulunuyor. Bunlardan biri çokça okumak çünkü okuduğunuz şeyler sizlere yazarken yol gösterir. Tavsiye edilen pratik yöntemlerinden bir diğeri ise günlük hayatta ilham aldığınız şeyleri not almak için bir defter tutmanız. Bu deftere aldığınız notların bir hikâyeye dönüştüğünü bile görmek mümkün. 

EĞİTİM ÖZETİ

  İyi Bir Yazının Özellikleri

  Yazmanın Önündeki Engeller

  Yaratıcı Yazarlık Çalışmaları

  Hikâye ve Roman

  Romanın Boyutları

  Yazıyı Değerlendirmek

DERSLER ve BÖLÜMLER

Mario Levi tarafından hazırlanan eğitimleri alanlar bu eğitimleri de aldı.

Bu eğitimi paylaşın

Website Logo

UYGULAMALAR

App Store
App Store

HEDİYE ET

Abonelik hediye etmek için tıklayın

SOSYAL MEDYA

GEÇERLİ ÖDEME YÖNTEMLERİ

Kredi Kartları
Neo Skola

KATEGORİLER

Sinema

Tarih

Finans

Sağlık

Müzik

Girişimcilik

Gastronomi

Yaşam Kültürü

Satış

Pazarlama

Liderlik

Yetkinlik Gelişimi

Sanat

Bilim

Sürdürülebilirlik

EĞİTMENLER

Alp Ersönmez

Giovanni Guidetti

Ahmet Hazım Topçuoğlu

Muhsin Akgün

Dr. Can Gürbüz

Prof. Dr. Asaf Savaş Akat

Müjde Mısırlı

Enis Arslan

Levon Bağış

Doç. Dr. Defne Eraslan

İrem Göğüş

Cem Bozkuş

Mehmet Açar

Ateş Ataseven

EĞİTİMLER

Agility: İş Hayatında Çeviklik

Amerikan Sinema Tarihi

Anadolu Mutfağının Modern Yorumu

Antik Çağ'dan 19. Yüzyıla Sanat Tarihi

Atatürk’ü Anlamak

Avrupa ve Dünya Sineması Tarihi

Ağız Yapısı ve Lezzet Katmanları

B2B Pazarlama Eğitimi

Baş Ağrısı ve Migren

Başarılı Kariyerin Sırları

Bir Yaşam Şekli Olarak Yoga

Bira Tarihi ve Kültürü

Biyoçeşitliliği Anlamak ve Korumak

Blockchain ve Kripto Paranın Temelleri

HAKKIMIZDA

Destek

Sık Sorulan Sorular

Neo Skola Hakkında

Kurucularımız

Çerez Tercihlerini Yönetin

UYGULAMALAR

App Store
App Store

HEDİYE ET

Abonelik hediye etmek için tıklayın

SOSYAL MEDYA

GEÇERLİ ÖDEME YÖNTEMLERİ

Kredi Kartları