Website Logo

Eğitimler

Blog

Business

Culture
background
neoskola

Zeytinyağının Gizemli Dünyası ve Tadımın İpuçları

Bu eğitimle, zeytinyağının toprakta filizlenen yolculuğuna eşlik edecek; duyusal analizin inceliklerinden zeytinyağı üretim sistemlerine kadar, zeytinin ve zeytinyağının tarihte ve günümüzdeki yerine dair çeşitli başlıklarda en doğru bilgileri edineceksiniz.

neoskola play
image

6 DERS, 22 BÖLÜM

“Hangi zeytinyağı?” sorusunun cevabı bu eğitimde!

image

EĞİTMENLE CANLI SORU-CEVAP

Canlı soru-cevap oturumlarına katılarak, uzman tadımcı ve panelist Duygu Özerson Elakdar’a zeytinyağı ve zeytinyağı tadımı ile ilgili merak ettiklerinizi sorabilirsiniz

₺119.90 / Taksit ile

94.90 / Taksit

Tüm Eğitimleri Dilediğin Yerde Dilediğin Zaman İzle!

Homeros’un ‘altın sıvı’ olarak adlandırdığı zeytinyağının, Antik Yunan’da kutsal kabul edilen zeytin ağacında başlayan yolculuğu kadar tarihte toplulukların ilgisini çekmeye devam eden çok az bitki vardır. Günümüzde hakkında yapılan araştırmalarda kanser ve Alzheimer gibi ciddi hastalıkların gerilemesine yardımcı olduğu tespit edilen zeytinyağı, tarihte ve özellikle Akdeniz coğrafyasında geleneksel ve dini mekanlarda çok önemli bir yer işgal etmektedir.

Zeytinyağına denince çoğumuzun aklına ‘sızma’, ‘natürel’, ‘filtresiz’ gibi sözcükler gelir. Peki tüm bu sözcükler ne anlama gelir? Neden önemlidir? Eğer sen de mutfağında hangi zeytinyağını tercih edeceğine karar verirken bilmen gereken noktaları, etiket okumanın inceliklerini ve zeytinyağının üretim sürecini öğrenmek istersen, zeytinyağı ile ilgili bilmen gerekenleri uzman tadımcı ve panelist Duygu Özerson Elakdar bu eğitimde anlatıyor. Artık hangi zeytinyağını, hangi sebeplerle tercih etmen gerektiğini bileceksin!

neoskola

Duygu Özerson Elakdar

Zeytinci, Zeytinyağı Üreticisi ve Uzman Tadımcı

bg

EĞİTMEN İMZALI SERTİFİKA

Eğitimi bitirince, üzerinde eğitmen imzasının bulunduğu sertifikaya sahip olursunuz

bg

EKSTRA İÇERİKLER

Sertifikanı aldıktan sonra 12 hafta boyunca her hafta sana gönderilecek ekstra içeriklerde eğitim içeriğiyle paralel kitap önerileri, söyleşiler, videolar ve dahası seni bekliyor!

bg

SINIRSIZ ERİŞİM

İzleme sınırı olmaksızın dilediğiniz zaman, dilediğiniz kadar izleyebilirsiniz

EĞİTİM HAKKINDA

Zeytinyağının Gizemli Dünyası ve Tadımı eğitimi, Amerika’nın en prestijli gurme mağaza zinciri olan Whole Foods Market’e girmeye hak kazanan ilk ve tek Türk Zeytinyağı Markası ‘Hiç’in marka kurucusu Duygu Özerson Elakdar tarafından hazırlandı. Zeytinyağının Gizemli Dünyası ve Tadımın İpuçları’nda Duygu Özerson Elakdar, zeytinin ve zeytinyağının tarihteki ve günümüzdeki yerini anlatıyor. Bu eğitimle zeytinyağının tarihteki önemi ve modern zeytinyağı üretimi teknolojisi hakkında öğrenmen gerekenlerle birlikte, mutfakta zeytinyağının rolüne dair doğru bilinen yanlışların farkına varacak, duyusal analizin incelikleri ve karşılaşabileceğin aldatmacaları tespit etmeyi öğreneceksin.


Zeytinyağı Nedir? Nasıl Üretilir?

Zeytinyağı yapımı incelikli bir iştir. Zeytinyağı, zeytin ağacı meyvelerinden elde edilir ve hem mekanik hem fiziksel işlemler sonucunda elde edilen yağlara denir. Zeytinyağı yapımı sırasında hiçbir kimyasal madde veya çözücü kullanılmaz. Bu özelliği ile diğer bitkisel yağlardan ayrılır. Evde zeytinyağı yapımı bu özelliğinden dolayı diğer yağlara göre daha kolaydır denebilir. Neo Skola’daki zeytinyağı yapımı eğitimi, Duygu Özerson Elakdar tarafından hazırlanmıştır. Zeytinyağı yapımı kapsamında farklı teknikler bulunur. Modern ve geleneksel teknikler birbirinden farklıdır ve zeytinyağı yapımı alanında üretim teknik ve tesisleri sürekli güncellenen bir teknoloji ile değişmektedir.


Zeytincilik Eğitimi

Duygu Özerson Elakdar bir zeytinci, zeytinyağı üreticisi ve uzman tadımcıdır. Neo Skola’daki bu eğitiminde Duygu Özerson Elakdar zeytinyağı yapımı hakkında önemli noktaları paylaşıyor. Neo Skola’daki zeytinyağı yapımı eğitiminde Duygu Özerson Elakdar Anadolu coğrafyasındaki zeytin ve zeytin ağacı cinslerinden tarım tiplerine, dikim tekniklerinden hasat dönemi ve budama yöntemlerine zeytinyağı yapımı ile ilgili birçok önemli konuya değiniyor. Zeytincilik eğitiminin yanı sıra zeytinyağı hakkında doğru bilinen yanlışları da açıklayan Duygu Özerson Elakdar zeytinyağı yapımı hakkında bilmek istediğiniz her şeyi bu eğitimde sizlerle paylaşıyor.


Zeytinyağı Üretim Teknikleri Nelerdir?

Zeytinyağı yapımı sırasında kullanılan üretim tekniklerini Duygu Özerson Elakdar Neo Skola’daki eğitiminde paylaşıyor. Zeytinyağı üretiminde modern ve geleneksel tekniklerden bahsedilebilir. Geleneksel yöntemlerden biri taş baskı yöntemidir. Bu yöntem yüksek kalite faktörü olarak yansıtılsa da bu doğru değildir. Modern yöntemlere bir örnek olarak kontinü sistem verilebilir. Kontinü sistem ile işlenen zeytinden yüksek polifenol oranı ve zengin aromalara sahip bir zeytinyağı üretilme olasılığı daha yüksektir. Kontinü sistem ile zeytinyağının yanı sıra zeytin kara suyu ve katı atık olan pirina da elde edilebilmektedir.


Zeytinyağının Tarihi

Zeytinyağı yapımı sırasında zeytinyağı tarihi hakkında bilgi sahibi olmak önemli olabilir. Üretici ve tüketicilerin alışkanlıklarının tarih boyunca yaşanan toplumsal ve coğrafi kırılmalar ile yön değiştirebileceğini göz önünde bulundurmak önemlidir. 1920’li yıllarda uygulanan mübadele politikasının sonucunda zeytinle uğraşan Rumların gitmesiyle zeytin tarımı sekteye uğramıştır. Fakat bunlardan çok daha önce bile zeytin, tarihin daimî bir parçası olmuştur. Zeytin ağacı Antik Yunan’da sporcular, doktorlar ve devlet adamları tarafından kutsal kabul edilmiştir. Özellikle Akdeniz coğrafyasında zeytin ve zeytinyağı geleneksel ve dini mekanlarda, kutsal törenlerde ve birçok dinde vaftiz törenlerinde kullanılmıştır.


Zeytinyağı Tadım Eğitimi Neleri Kapsar?

Profesyonel tadımcı Duygu Özerson Elakdar bu eğitiminde zeytinyağı yapımı veya zeytincilik eğitimi gibi konuların yanı sıra zeytinyağı tadımını da anlatıyor. Zeytinyağında Duyusal Analiz, uluslararası düzeyde kabul görmüş bilimsel bir tespit yöntemidir. Tadım yapan kişilerin tatmakta oldukları zeytin cinslerini tanıyor olmaları çok önemli bir faktördür. Kalite kriterleri meyvemsilik, acılık ve yakıcılık olmak üzere üçe ayrılır. İyi kalitede bir zeytinyağının bu üç kriteri dengeli bir şekilde bulundurması beklenir.

EĞİTİM ÖZETİ

    Terminoloji ve Etiket Okuma

    Hikayeler ve Mitoloji

    Kalite Kriterleri

    Yemek ve Zeytinyağı Uyumu

    Zeytinyağı Tadımı

DERSLER ve BÖLÜMLER

Duygu Özerson Elakdar tarafından hazırlanan eğitimleri alanlar bu eğitimleri de aldı.

Bu eğitimi paylaşın

Website Logo

UYGULAMALAR

App Store
App Store

HEDİYE ET

Abonelik hediye etmek için tıklayın

SOSYAL MEDYA

GEÇERLİ ÖDEME YÖNTEMLERİ

Kredi Kartları
Neo Skola

KATEGORİLER

Sinema

Tarih

Finans

Sağlık

Müzik

Girişimcilik

Gastronomi

Yaşam Kültürü

Satış

Pazarlama

Liderlik

Yetkinlik Gelişimi

Sanat

Bilim

Sürdürülebilirlik

EĞİTMENLER

Alp Ersönmez

Giovanni Guidetti

Ahmet Hazım Topçuoğlu

Muhsin Akgün

Dr. Can Gürbüz

Prof. Dr. Asaf Savaş Akat

Müjde Mısırlı

Enis Arslan

Levon Bağış

Doç. Dr. Defne Eraslan

İrem Göğüş

Cem Bozkuş

Mehmet Açar

Ateş Ataseven

EĞİTİMLER

Agility: İş Hayatında Çeviklik

Amerikan Sinema Tarihi

Anadolu Mutfağının Modern Yorumu

Antik Çağ'dan 19. Yüzyıla Sanat Tarihi

Atatürk’ü Anlamak

Avrupa ve Dünya Sineması Tarihi

Ağız Yapısı ve Lezzet Katmanları

B2B Pazarlama Eğitimi

Baş Ağrısı ve Migren

Başarılı Kariyerin Sırları

Bir Yaşam Şekli Olarak Yoga

Bira Tarihi ve Kültürü

Biyoçeşitliliği Anlamak ve Korumak

Blockchain ve Kripto Paranın Temelleri

HAKKIMIZDA

Destek

Sık Sorulan Sorular

Neo Skola Hakkında

Kurucularımız

Çerez Tercihlerini Yönetin

UYGULAMALAR

App Store
App Store

HEDİYE ET

Abonelik hediye etmek için tıklayın

SOSYAL MEDYA

GEÇERLİ ÖDEME YÖNTEMLERİ

Kredi Kartları