Website Logo

Eğitimler

Blog

Business

Success
background
neoskola

Blockchain ve Kripto Paranın Temelleri

Bu eğitimle blockhain’in çalışma prensiplerini, gizemlerini, tasarım bileşenlerini ve kripto para kavramını keşfedeceksiniz.

neoskola play
image

3 DERS, 15 BÖLÜM

Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında en çok merak edilenler bu eğitimde!

image

EĞİTMENLE CANLI SORU-CEVAP

Canlı soru-cevap oturumlarına katılarak, Dr. Cüneyt Devrim blockchain teknolojisine dair merak ettiklerinizi sorabilirsiniz

₺119.90 / Taksit ile

94.90 / Taksit

Tüm Eğitimleri Dilediğin Yerde Dilediğin Zaman İzle!

Blockchain teknolojisinin başlangıcını Bitcoin’in başlangıcı olarak görüyoruz ama tarihçesi çok daha geriye gidiyor. Aslında ilk blockchain’e benzer zincir New York Times ile başlıyor!

Blockchain nedir? Modern hayatın akışında neyi çözmeye çalışır? Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto kim? Kripto paralar nasıl gelişti? NFT’ler de birer token mı? Bitcoin üretimi ne zaman sonlanacak? Blockchain madencileri neyi elde etmeye çalışır? Dr. Cüneyt Devrim, Blockchain ve Kripto Paranın Temelleri’nde blockchain teknolojisinin anlaşılması için gerekli tüm soruları cevaplıyor, kripto para olgusunu, blockchain’in tasarım bileşenlerini ve işleyişini ele alıyor!

neoskola

Dr. Cüneyt Devrim

Havas Istanbul- CEO

bg

EĞİTMEN İMZALI SERTİFİKA

Eğitimi bitirince, üzerinde eğitmen imzasının bulunduğu sertifikaya sahip olursunuz

bg

EKSTRA İÇERİKLER

Sertifikanı aldıktan sonra 12 hafta boyunca her hafta sana gönderilecek ekstra içeriklerde eğitim içeriğiyle paralel kitap önerileri, söyleşiler, videolar ve dahası seni bekliyor!

bg

SINIRSIZ ERİŞİM

İzleme sınırı olmaksızın dilediğiniz zaman, dilediğiniz kadar izleyebilirsiniz

EĞİTİM HAKKINDA

Dr. Cüneyt Devrim, Blockchain ve Kripto Paranın Temelleri’nde günümüzün en çok konuşulan ve merak edilen konularından blockchain'in tarihini, işleyişini ve gelecekte nasıl evrilebileceğini anlatıyor. Bu eğitimde blockchain teknolojisinde güvenliğin nasıl sağlandığını, akıllı kontratların yapısını, merkeziyetsizlik kavramını, coin ve token’lerin işleyişini keşfedeceksiniz.


Blockchain Nasıl Ortaya Çıktı?

Blockchain kavramının ortaya çıkması 1982 yılında David Chaum’un doktora tezinde bahsettiği prototiple başlamıştır. Ardından 90’lı yıllarda Haber ve Stornetta, bizim şu anda blockchain olarak bildiğimiz teknolojinin ilk versiyonlarını ortaya çıkaran bir çalışma yürütmüşlerdir. 1995 yılında ise şu anda hâlâ aktif bir biçimde devam eden dünyanın ilk blockchain uygulaması hayata geçmiştir.

Blockchain Nedir ve Nasıl İşler?

Blockchain nedir sorusu çok temel olan ama insanların çok merak ettiği bir soru. Blockchain aslında en basit tanımıyla dijital, dağıtık bir kayıt defteridir. Değiştirilemez bir veri tabanı olarak tanımlanabilecek blockchain teknolojisi, bu kayıt defterini hiç kimsenin birbirine bir güven ilişkisi olmadan, merkeziyetsiz bir şekilde çözebilmesini sağlamayı vaat eder.

Blockchain Ne İşe Yarar?

Blockchain teknolojisi temel anlamıyla merkeziyetsiz bir yapıya sahiptir. Blockchain ile modern hayatın içerisinde tutmaya çalıştığımız kendimize öz veriyi daha dağıtık ve güvenli bir biçimde tutmak mümkündür. Bunun temel sebebi, blockchain teknolojisinin merkeziyetsiz, yani kimsenin kimseye güven duyması gerekmeden işleyebilmesidir. Dahası, blockchain bu özelliği sayesinde sahipliği garantilemiş olur.

Blockchain Nasıl Ortaya Çıktı?

Blockchain’e benzer olan ilk zincir, 1995 yılında Haber ve Stornetta’nın bir günün New York Times gazetesindeki içerikleri kriptografik fonksiyonla şifrelemesi ile başlar. Bu süreç belki de tarihin en uzun blok zincirini oluşturmuştur. Ancak blockchain teknolojisinin asıl uygulamaya geçmesi, 2008 yılında Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin’i ile gerçekleşmiştir.

Kripto Para Eğitimi Neler İçeriyor?

Dr. Cüneyt Devrim tarafından Neo Skola için hazırlanan blockchain eğitimi öncelikle “Blockchain nedir?” ve “Kripto para nedir?” gibi sorulara cevap veriyor. Blockchain teknolojisinin temelleri, blockchain tasarım bileşenleri ve kripto paraları anlatıyor. Bu kapsamda kripto paraların katmanları, coin ve token kavramları, merkeziyetsiz uygulamalar da kripto para eğitiminin kapsamında.

Kripto Para Eğitiminde Kazanımlarım Neler Olacak?

Dr. Cüneyt Devrim tarafından Neo Skola için hazırlanan blockchain ve kripto para eğitimi kapsamında bu kavramların temellerini öğrenebilirsiniz. Nasıl ortaya çıktıkları, nasıl çalıştıkları ve ne için kullanıldıkları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Merkeziyetsiz uygulamalar, coin ve token kavramları, dağıtık ağ yapısı, kriptografi metotları ve dahası bu eğitimde sizleri bekliyor.

Kripto Para Türleri Nelerdir?

Kripto para dediğimiz şey coin ve token olarak iki ana bölüme ayrılabilir. Coin’ler Layer 1 olarak da adlandırılabilir. Coin’ler kendi zincirine sahiptir ve kendi zinciri üzerinden yürüyen kripto paralardır. Token dediğimiz Layer 2 teknolojisi ise coin’lerin aksine kendi zincirine veya teknolojisine sahip değildir. Başka bir zinciri token yani dijital varlık üretmek için kullanırlar.

Coin

Coin dediğimiz teknoloji kripto paraların bir türüdür. Bu türe Layer 1 de denebilir. Kendi zinciri olan teknolojilere Layer 1 denir ve bunların hepsinin kendi native currency’i bulunur. Coin’ler de bu gruba girer, dolayısıyla kendi zincirlerine sahiptirler. Kendi zinciri üzerinden yürüyen kripto paralardır. Şu anda dolaşımda olan kripto paraların çok sınırlı bir kısmı Layer 1’e sahiptir.

Token

Token’lar kripto paraların diğer bir türü olarak değerlendirilir. Coin’lerin aksine token’lar Layer 2 olarak değerlendirilirler. Layer 2’deki token’lar bir üst layer’daki katmanları kullanmak zorundadırlar. Kendi zinciri veya teknolojileri yoktur, bu yüzden dijital varlık üretmek için başka bir zinciri kullanmaları gerekir. Dolayısıyla var olan şeyleri kullanarak token çıkarmak mümkün olduğu için coin’lere kıyasla token çıkarmak daha kolaydır.

EĞİTİM ÖZETİ

  Blockchain’in Tanımı ve Tarihçesi

  Kriptografi Metotları

  Kripto Paraların Yapısı

  Coin ve Token

  Akıllı Kontratlar

  Merkeziyetsiz Uygulamalar

  ICO ve DAO

  Web 3.0 Uygulamaları

DERSLER ve BÖLÜMLER

Dr. Cüneyt Devrim tarafından hazırlanan eğitimleri alanlar bu eğitimleri de aldı.

Bu eğitimi paylaşın

Website Logo

UYGULAMALAR

App Store
App Store

HEDİYE ET

Abonelik hediye etmek için tıklayın

SOSYAL MEDYA

GEÇERLİ ÖDEME YÖNTEMLERİ

Kredi Kartları
Neo Skola

KATEGORİLER

Sinema

Tarih

Finans

Sağlık

Müzik

Girişimcilik

Gastronomi

Yaşam Kültürü

Satış

Pazarlama

Liderlik

Yetkinlik Gelişimi

Sanat

Bilim

Sürdürülebilirlik

EĞİTMENLER

Alp Ersönmez

Giovanni Guidetti

Ahmet Hazım Topçuoğlu

Muhsin Akgün

Dr. Can Gürbüz

Prof. Dr. Asaf Savaş Akat

Müjde Mısırlı

Enis Arslan

Levon Bağış

Doç. Dr. Defne Eraslan

İrem Göğüş

Cem Bozkuş

Mehmet Açar

Ateş Ataseven

EĞİTİMLER

Agility: İş Hayatında Çeviklik

Amerikan Sinema Tarihi

Anadolu Mutfağının Modern Yorumu

Antik Çağ'dan 19. Yüzyıla Sanat Tarihi

Atatürk’ü Anlamak

Avrupa ve Dünya Sineması Tarihi

Ağız Yapısı ve Lezzet Katmanları

B2B Pazarlama Eğitimi

Baş Ağrısı ve Migren

Başarılı Kariyerin Sırları

Bir Yaşam Şekli Olarak Yoga

Bira Tarihi ve Kültürü

Biyoçeşitliliği Anlamak ve Korumak

Blockchain ve Kripto Paranın Temelleri

HAKKIMIZDA

Destek

Sık Sorulan Sorular

Neo Skola Hakkında

Kurucularımız

Çerez Tercihlerini Yönetin

UYGULAMALAR

App Store
App Store

HEDİYE ET

Abonelik hediye etmek için tıklayın

SOSYAL MEDYA

GEÇERLİ ÖDEME YÖNTEMLERİ

Kredi Kartları