Website Logo

Eğitimler

Blog

Business

Culture
background
neoskola

Gastronomi Tarihi

Bu eğitimle, kahveden patatese, şekerden çaya gündelik yeme içme pratiklerinin olağan birer parçası haline gelmiş gıda maddelerinin tarihini inceleyecek, yemeğin sadece yemek olmadığını öğreneceksiniz.

neoskola play
image

5 DERS, 19 BÖLÜM

Yemeğin ekonomik ve kültürel boyutlu ilginç tarihi bu eğitimde!

image

EĞİTMENLE CANLI SORU-CEVAP

Canlı soru-cevap oturumlarına katılarak, Sosyolog ve Akademisyen Zafer Yenal’a Gastronomi Tarihi ile ilgili merak ettiklerinizi sorabilirsiniz

₺119.90 / Taksit ile

94.90 / Taksit

Tüm Eğitimleri Dilediğin Yerde Dilediğin Zaman İzle!

İrlanda’da 1845 yılında bir çeşit mantar hastalığı yüzünden patates üretimi durunca iki yıl içinde 1 milyon İrlandalı açlıktan hayatını kaybetmiş, 1.5 milyon kişi ise başta Amerika olmak üzere başka ülkelere göç etmek zorunda kalmıştı. Bu kadar fazla kayıp yaşanmasının tek nedeni ise İrlanda halkının patatesten başka yiyecek bir şeyi olmamasıydı.

Yemek hiçbir zaman sadece yemek olmamış, tarih boyunca ekonomik ve kültürel anlamlarından ayrı düşünülememiştir. Kahvenin tarihi bizi aynı zamanda Sanayileşme’nin tarihine götürürken, çayın tarihi bize Sömürgeleştirme’yi de anlatır. Şeker plantasyonlarında çalıştırılmak üzere gemilerle Afrika’dan Amerika’ya getirilen siyahların kölelikle mücadelesi ise yıllar süren zorlu bir mücadelenin tarihi olacaktır. Sosyolog ve Akademisyen Zafer Yenal bu eğitimde, yemek tarihini Sosyolojik bir bakış açısıyla incelerken, çağları ve toplumları yeme içme pratikleri üzerinden değerlendiriyor. Bu eğitimde kahvenin kokusunun, çikolatanın tadının ve domatesin renginin peşinden birbirinden farklı tarih ve coğrafyalarda gezinmenin tadını çıkaracaksınız.

neoskola

Prof. Dr. Zafer Yenal

Akademisyen

bg

EĞİTMEN İMZALI SERTİFİKA

Eğitimi bitirince, üzerinde eğitmen imzasının bulunduğu sertifikaya sahip olursunuz

bg

EKSTRA İÇERİKLER

Sertifikanı aldıktan sonra 12 hafta boyunca her hafta sana gönderilecek ekstra içeriklerde eğitim içeriğiyle paralel kitap önerileri, söyleşiler, videolar ve dahası seni bekliyor!

bg

SINIRSIZ ERİŞİM

İzleme sınırı olmaksızın dilediğiniz zaman, dilediğiniz kadar izleyebilirsiniz

EĞİTİM HAKKINDA

Gastronomi Tarihi eğitimi, Sosyolog ve Akademisyen Zafer Yenal tarafından hazırlandı. Yemek tarihi ve kültürünün Sosyolojik bir bakış açısıyla anlatıldığı bu eğitimde gündelik hayatımızın olağan birer parçası haline gelmiş gıda ürünlerinin arkasında yatan ilginç tarihi gerçekleri öğrenecek, mesela bugün domatessiz anılmayan İtalyan mutfağının bu küçük kırmızı meyveyle sadece birkaç yüzyıl önce tanıştığını duyup şaşıracaksınız. Çünkü yemek asla sadece yemek değildir!

Gastronomi Nedir?

Gastronomi nedir sorusunun en temel cevabı yemek ve kültür arasındaki ilişkiyi inceleyen bir alan olduğudur. Akademisyenlik yapan Prof. Dr. Zafer Yenal tarafından Neo Skola için hazırlanan Gastronomi Tarihi eğitimi kapsamında da yemeğin tarihi, modern mutfağın kökenleri, tarihteki hangi olaylarla insanların yeme içme alışkanlıklarının nasıl değiştiği ve şekillendiği gibi konular anlatılır. Gastronomi Tarihi eğitimi şekerden kahveye, alkolden çaya, patatesten soya fasulyesine birçok gıdanın tarih içindeki yolculuğundan bahseder ve bu yolculuğun değişen kültürle arasındaki ilişkiyi inceler.

Gastronominin Tarihi

Gastronomi Tarihi eğitiminde Prof. Dr. Zafer Yenal 16. yüzyıl sonrası dünyada ticaret sebebiyle şeker, kahve ve alkol gibi gıdaların tüketilme alışkanlıklarındaki değişiklikleri anlatır. Kölelik ve sınıf kavramlarının gıda tüketimi üzerindeki etkisi, yemeğin millileşmesi gibi konulara değinir. Gastronomi Tarihi eğitimi aynı zamanda emperyalizmden etkilenen patates ve çay, gıdanın küreselleşmesi ve tarımda makineleşmenin hayvancılık üzerindeki etkisi gibi noktaları inceler. 1950’ler sonrası kapitalizm, 1980’ler ile fast food kültürünün yayılması ve en sonunda yemek kültürünün bireyselleşmesi ile Gastronomi Tarihi eğitimi günümüze kadar yeme içme kültürünü anlatır.

Rönesans Döneminde Gastronomi ve Yemek Kültürü

15 ve 16. yüzyılları kapsayan Rönesans dönemi yemek kültürü için de çok önemlidir. Özellikle 16. yüzyılda ve öncesindeki dönemde Doğulu mutfağın ve Doğulu pratiklerin Avrupa’da yaygın olması gastronomi tarihi açısından önemli bir noktadır. Bu bağlamda baharat kullanımı önemlidir. 16. yüzyılda İpek Yolu ve Baharat Yolu gibi ticaret yollarının keşfedilmesi de eşsiz bir ekonomi yaratır ve bir ticaret dünyası ortaya çıkar. Dolayısıyla bu dönemde baharat kullanımının yaygınlığından bahsetmeden gastronomi tarihi tam olarak anlaşılamaz. Rönesans dönemine denk gelen zaman diliminde Amerika kıtasının Avrupalılar tarafından keşfedilmesi de ticaret dünyası üzerinde büyük bir etki göstermiş ve gastronomi tarihi üzerinde iz bırakmıştır.

Modern Dönemde Gastronomi ve Yemek Kültürü

Modern dönemde gastronomi tarihi üzerinde en çok etkisi olan akım küreselleşme olmuştur. Küreselleşme sebebiyle çalışma düzeninin değişmesi ve farklı sınıflar arasında gelir farkının artması, insanların yeme içme alışkanlıkları üzerinde de etkisini göstermiştir. Bu sebeple 1950’ler sonrasında gıda piyasalarının daha homojen ürünlerden oluştuğu, standart ürünlerin üretildiği görülmekte. Ancak bu homojen üretim zamanla yerini çok daha bireysel bir yemek kültürüne bırakıyor. Gastronomi Tarihi eğitimi kapsamında Prof. Dr. Zafer Yenal, modern dünyada yeme içme alışkanlıklarını etkileyen gelişmelere odaklanıyor.

Gastronomi Tarihi Eğitimi ile Kazanımlar

Prof. Dr. Zafer Yenal tarafından Neo Skola için hazırlanan Gastronomi Tarihi eğitimi ile kahveden patatese, şekerden çaya gündelik yeme içme pratiklerinin olağan birer parçası haline gelmiş gıda maddelerinin tarihini inceleyebilirsiniz. Bu eğitim ile modern mutfağın kökenleri, kapitalizm ve yeni dünya, şeker ile kölelik arasındaki ilişki, yemek hiyerarşisinin sınıfla ilişkisi, burjuvalaşmanın yeme içme pratiklerine etkisi gibi konular hakkında bilgi edinebilirsiniz. Gastronomi tarihine sosyolojik ve tarihsel bir açıdan bakma şansı elde edebilir, yemeği sadece yemek olarak görmemenizi sağlayacak içeriklere erişebilirsiniz.

EĞİTİM ÖZETİ

  Modern Mutfağın Kökenleri

  Kapitalizm ve Yeni Dünya

  Şeker, Plantasyon ve Kölelik

  Yemek Hiyerarşisinin Sınıfla İlişkisi ve Çikolata

  Burjuvalaşma’nın Yeme İçme Pratiklerine Etkisi

  Emperyalizm, Patates ve Çay

  Zaruri Gıdaların Küreselleşmesi ve Gıda Borsası

DERSLER ve BÖLÜMLER

Prof. Dr. Zafer Yenal tarafından hazırlanan eğitimleri alanlar bu eğitimleri de aldı.

Bu eğitimi paylaşın

Website Logo

UYGULAMALAR

App Store
App Store

HEDİYE ET

Abonelik hediye etmek için tıklayın

SOSYAL MEDYA

GEÇERLİ ÖDEME YÖNTEMLERİ

Kredi Kartları
Neo Skola

KATEGORİLER

Sinema

Tarih

Finans

Sağlık

Müzik

Girişimcilik

Gastronomi

Yaşam Kültürü

Satış

Pazarlama

Liderlik

Yetkinlik Gelişimi

Sanat

Bilim

Sürdürülebilirlik

EĞİTMENLER

Alp Ersönmez

Giovanni Guidetti

Ahmet Hazım Topçuoğlu

Muhsin Akgün

Dr. Can Gürbüz

Prof. Dr. Asaf Savaş Akat

Müjde Mısırlı

Enis Arslan

Levon Bağış

Doç. Dr. Defne Eraslan

İrem Göğüş

Cem Bozkuş

Mehmet Açar

Ateş Ataseven

EĞİTİMLER

Agility: İş Hayatında Çeviklik

Amerikan Sinema Tarihi

Anadolu Mutfağının Modern Yorumu

Antik Çağ'dan 19. Yüzyıla Sanat Tarihi

Atatürk’ü Anlamak

Avrupa ve Dünya Sineması Tarihi

Ağız Yapısı ve Lezzet Katmanları

B2B Pazarlama Eğitimi

Baş Ağrısı ve Migren

Başarılı Kariyerin Sırları

Bir Yaşam Şekli Olarak Yoga

Bira Tarihi ve Kültürü

Biyoçeşitliliği Anlamak ve Korumak

Blockchain ve Kripto Paranın Temelleri

HAKKIMIZDA

Destek

Sık Sorulan Sorular

Neo Skola Hakkında

Kurucularımız

Çerez Tercihlerini Yönetin

UYGULAMALAR

App Store
App Store

HEDİYE ET

Abonelik hediye etmek için tıklayın

SOSYAL MEDYA

GEÇERLİ ÖDEME YÖNTEMLERİ

Kredi Kartları