Website Logo

Eğitimler

Blog

Business

Culture
background
neoskola

Rakının Tarihi, Üretim Süreçleri ve Meyhane Kültürü

Bu eğitimle, ‘aslan sütü’ olarak da anılan rakının tarihi, üretim süreçleri ve kültürü hakkında bilgiler edinirken, meyhane kültüründen farklı coğrafyalardaki meze türlerine tadımın tüm incelikleri hakkında bilmeniz gerekenleri öğreneceksiniz.

neoskola play
image

4 DERS, 14 BÖLÜM

Çilingir sofralarını daha keyifli bir hale getirecek olan, rakının tarihi ve meyhane kültürüne dair tüm bilgiler bu eğitimde!

image

EĞİTMENLE CANLI SORU-CEVAP

Canlı soru-cevap oturumlarına katılarak, Distile İçki ve Şarap Uzmanı Ayça Çiğdem Budak’a rakıya dair merak ettiklerinizi sorabilirsiniz

₺119.90 / Taksit ile

94.90 / Taksit

Tüm Eğitimleri Dilediğin Yerde Dilediğin Zaman İzle!

Rakıda altın ayar rakıyı birebir sulandırmaktır. Altın ayar sayesinde anason aroması en optimum seviyede hissedilir ve rakı lezzetinin zirvesine ulaşır.

Rakı yapımında imbikten süzülen damlaların terlemeye benzetilmesi ile Arapçada ter anlamına gelen ‘arak’ sözcüğüyle anılan ve zamanla bugünkü adını alan ‘rakı’, Anadolu kültüründe edebiyat, şiir, gastronomi ve daha birçok alana etki etmiştir. Distile İçki ve Şarap Uzmanı Ayça Çiğdem Budak tarafından hazırlanan bu eğitimde, rakının ve meyhane kültürünün inceliklerini keşfederek çilingir sofralarını daha keyifli bir hale getireceksin!

neoskola

Ayça Çiğdem Budak

Distile İçki ve Şarap Uzmanı

bg

EĞİTMEN İMZALI SERTİFİKA

Eğitimi bitirince, üzerinde eğitmen imzasının bulunduğu sertifikaya sahip olursunuz

bg

EKSTRA İÇERİKLER

Sertifikanı aldıktan sonra 12 hafta boyunca her hafta sana gönderilecek ekstra içeriklerde eğitim içeriğiyle paralel kitap önerileri, söyleşiler, videolar ve dahası seni bekliyor!

bg

SINIRSIZ ERİŞİM

İzleme sınırı olmaksızın dilediğiniz zaman, dilediğiniz kadar izleyebilirsiniz

EĞİTİM HAKKINDA

Rakının Tarihi, Üretim Süreçleri ve Meyhane Kültürü eğitimi, şarap ve alkollü içkiler sektöründe 21 yıllık deneyimiyle, günümüzde International Wine and Spirits Academy’nin (IWSA) yönetimini sürdürmekte olan Distile İçki ve Şarap Uzmanı Ayça Çiğdem Budak tarafından hazırlandı. Rakının tarihi ve kültürü kadar üretim süreçlerinin, çeşitlerinin ve yemeklerle uyumunun da anlatıldığı bu eğitimde rakı ile ilgili doğru bilinen yanlışları, meze çeşitlerini, çilingir sofrasının inceliklerini, rakı denince akla gelen üstatları ve çok daha fazlasını öğreneceksin.


Rakının Tarihi Üretimi ve Rakı Türleri

Distile İçki ve Şarap Uzmanı Ayça Çiğdem Budak, “Rakının Tarihi, Üretim Süreçleri ve Meyhane Kültürü” eğitimi ile Neo Skola’da! Rakı, rakının geçmişten günümüze serüveni ve rakı mezeleri gibi konularda bilmek istediğiniz her şey bu eğitimde. Rakı nasıl içilir gibi sorulara da cevap bulmanıza yardımcı olacak olan bu eğitim aynı zamanda rakı türleri, rakı tadımı ve meyhane kültürü üzerinde de duruyor.

Rakı Nedir? Rakı Nasıl İçilir?

Rakı, sumanın geleneksel metotlarla anason tohumu ile tekrar damıtılmasıyla elde edilen alkollü bir içkidir. Dolayısıyla rakı tanımını yapabilmek için bilinmesi gereken belli terimler vardır. Fermantasyon, damıtma, imbik gibi kelimelerin ne anlama geldiğini, ne işe yaradığını ve belli malzemelerin nasıl kullanıldığını bilmek rakı yapımı için önemlidir. Rakı nasıl içilir sorusunun en temel cevabı ise meyhanelerde yatar. Meyhaneler, İstanbul kurulduğundan beri şehrin bir parçası olmuştur ve farklı türleri vardır.

Rakının Tarihi

Rakı tarihi ülkemize baktığımızda çok eskilere dayanır. Fuzuli 1500’lü yıllarda “araki” sözcüğünü eserlerinde kullanırken 1630’lu yıllarda bu sözcük artık “rakı” şeklini almıştır. Bu süreçte Evliya Çelebi’nin Seyahatname eseri ve eserdeki notlar da çok önemli olmuştur. 1600’lü yıllarda meyhane sahibi esnaflar kendi rakı üretimlerini yapabilirken farklı aromalardan faydalanmışlardır. Topraklarımızda üretilen ilk tescilli rakı ise 1880 yılında Tekirdağ’daki Umurca Çiftliği’nde üretilen Umurca rakısı olmuştur.

Rakı Nasıl Üretilir?

Rakı ham maddeleri arasında en başta üzüm bulunur. Anason ve suma da rakının ham maddeleri arasındadır. Rakı üretiminde kullanılan üzüm, anason ve suma Türkiye’de yetişmeli ve üretilmelidir. Anason rakıya kokusunu verir ve damaktaki tatlılığı oluşturur. Rakı üretiminin en önemli bileşeni anasondur. Rakının beyazlamasını sağlayan madde de anasonda bulunur. Rakı üretiminde alkol miktarı en az %40 olmalıdır. Kullanılan su mutlaka saflaştırılmalı ve demineralize edilmelidir. Rakı üretiminde dikkat edilmesi gereken diğer önemli noktalar Ayça Çiğdem Budak ile Neo Skola’da.

Rakı Türleri Nelerdir?

Birçok farklı rakı türü bulunmaktadır. Bunların ilki klasik rakı veya geleneksel rakı dediğimiz rakı türüdür. Geleneksel rakı, kanundaki tanımına göre en az bir ay dinlendirilmiş olmalıdır. Yaş üzüm rakıları, kuru üzüm rakıları, meşe fıçıda dinlendirilmiş rakılar da rakı türleri arasındadır. Göbek rakısı ise aslında halkın kullandığı bir tabirdir ve bütün rakılar göbektir. Şekersiz rakı, organik rakı, tek üzüm rakısı, craft rakı ve uzo da rakı türleri arasında sayılabilir.

Rakı Meze Çeşitleri Nelerdir?

Ülkemizin her yerinde o bölgeye has meze çeşitleri bulunur. Örneğin rakı içilirken bulunduğunuz bölgeye özel peynir ikram edilir. Marmara bölgesinde genelde beyaz peynir tercih edilirken Erzincan’da tulum, Avanos’ta küp peynir gibi peynir türleri tüketilebilir. Rakı mezelerinin arasında beyaz leblebi, turşu, cacık gibi mezeler ise hemen hemen her meyhanede karşınıza çıkabilecek meze türleridir. Bölgesel mezeler arasında denize kıyısı olan yerlerde deniz mahsulleri içeren mezeler bulunurken meze çeşitliliği mevsimine göre de değişebilir.

Meyhane ve Meyhane Kültürü Nedir?

Rakı kültürüne baktığımızda farklı meyhane türlerine rastlamak mümkündür. Gedikli meyhaneler, ayaklı meyhaneler, han meyhaneleri, küplü meyhaneler, baloz meyhaneler, gemici meyhaneleri kültürümüz ve tarihimizdeki meyhane türleri arasında sayılabilmektedir. Rakı kültürünün büyük bir parçası olan meyhaneler hakkında merak ettikleriniz Ayça Çiğdem Budak’tan “Meyhane Tarihi ve Kültürü” eğitimi ile Neo Skola’da! Bu eğitimle meyhanelerin tarihi, kültürü ve evrimi hakkında bilinmeyenleri keşfedebilirsiniz.

EĞİTİM ÖZETİ

  Rakının Üretim Süreçleri

  Rakının ve ‘Rakı’ Sözcüğünün Tarihi

  Meyhane Türleri

  Rakının Ham Maddeleri

  Rakı Çeşitleri ve Tadımın İpuçları

  Rakı ve Yemek Uyumu

DERSLER ve BÖLÜMLER

Ayça Çiğdem Budak tarafından hazırlanan eğitimleri alanlar bu eğitimleri de aldı.

Bu eğitimi paylaşın

Website Logo

UYGULAMALAR

App Store
App Store

HEDİYE ET

Abonelik hediye etmek için tıklayın

SOSYAL MEDYA

GEÇERLİ ÖDEME YÖNTEMLERİ

Kredi Kartları
Neo Skola

KATEGORİLER

Sinema

Tarih

Finans

Sağlık

Müzik

Girişimcilik

Gastronomi

Yaşam Kültürü

Satış

Pazarlama

Liderlik

Yetkinlik Gelişimi

Sanat

Bilim

Sürdürülebilirlik

EĞİTMENLER

Alp Ersönmez

Giovanni Guidetti

Ahmet Hazım Topçuoğlu

Muhsin Akgün

Dr. Can Gürbüz

Prof. Dr. Asaf Savaş Akat

Müjde Mısırlı

Enis Arslan

Levon Bağış

Doç. Dr. Defne Eraslan

İrem Göğüş

Cem Bozkuş

Mehmet Açar

Ateş Ataseven

EĞİTİMLER

Agility: İş Hayatında Çeviklik

Amerikan Sinema Tarihi

Anadolu Mutfağının Modern Yorumu

Antik Çağ'dan 19. Yüzyıla Sanat Tarihi

Atatürk’ü Anlamak

Avrupa ve Dünya Sineması Tarihi

Ağız Yapısı ve Lezzet Katmanları

B2B Pazarlama Eğitimi

Baş Ağrısı ve Migren

Başarılı Kariyerin Sırları

Bir Yaşam Şekli Olarak Yoga

Bira Tarihi ve Kültürü

Biyoçeşitliliği Anlamak ve Korumak

Blockchain ve Kripto Paranın Temelleri

HAKKIMIZDA

Destek

Sık Sorulan Sorular

Neo Skola Hakkında

Kurucularımız

Çerez Tercihlerini Yönetin

UYGULAMALAR

App Store
App Store

HEDİYE ET

Abonelik hediye etmek için tıklayın

SOSYAL MEDYA

GEÇERLİ ÖDEME YÖNTEMLERİ

Kredi Kartları