Website Logo

Eğitimler

Blog

Business

Success
background
neoskola

Diksiyon Eğitimi

Diksiyon Eğitimi ile duyarak, konuşarak ve pratik yaparak güzel konuşma yeteneğine sahip olabilirsin. Güzel konuşma eğitimini hemen Neo Skola'da keşfet!

neoskola play
image

6 DERS 19 BÖLÜM

Türkçemizi anlamak ve ve doğru konuşmak için gerekli tüm bilgiler

image

EĞİTMENLE CANLI SORU-CEVAP

Canlı soru-cevap oturumlarına katılarak, Mehpare Çelik’e sorularınızı yöneltebilirsiniz

₺119.90 / Taksit ile

94.90 / Taksit

Tüm Eğitimleri Dilediğin Yerde Dilediğin Zaman İzle!

"Kaliteli yaşam ve etkili iletişimi ancak doğru Türkçe konuşarak elde edebiliriz."

Kaliteli bir sosyal yaşam, kültür-sanat, etkili ilişkiler ve doğru iletişim için Türkçeyi doğru kullanmalıyız. Türkiye'nin ilk TSE belgeli spikeri Mehpare Çelik, bu eğitimde Türkçenin temel prensiplerinden diyafram kullanımına kadar birçok farklı alanda dilimizi doğru ve etkin kullanmamızı sağlayacak bilgiler veriyor. Eski TRT Başspikeri olmanın yanında uzun yıllar TRT'de program yapımcısı ve sunucusu olarak görev yapan Mehpare Çelik’ten iletişim becerilerinizi üst seviyeye çıkaracak bir eğitim!

neoskola

Mehpare Çelik

Eski TRT Başspikeri

bg

EĞİTMEN İMZALI SERTİFİKA

Eğitimi bitirince, eğitmen imzasının bulunduğu sertifikaya sahip olursunuz.

bg

EKSTRA İÇERİKLER

Sertifikanı aldıktan sonra 12 hafta boyunca her hafta sana gönderilecek ekstra içeriklerde eğitim içeriğiyle paralel kitap önerileri, söyleşiler, videolar ve dahası seni bekliyor!

bg

SINIRSIZ ERİŞİM

İzleme sınırı olmaksızın dilediğiniz zaman, dilediğiniz kadar izleyebilirsiniz.

EĞİTİM HAKKINDA

Diksiyon Eğitimi Nedir?

Diksiyon eğitimi güzel konuşma açısından çok önemlidir. Doğru, sağlıklı ve etkili iletişim için diksiyon eğitimi şart denebilir. Anlaşmanın karşılıklı olarak gerçekleşmesi, dilin doğru ve güzel konuşulmasına bağlıdır. Dil, en temel aracımızdır. Peki diksiyon eğitimi nedir? Diksiyon eğitimi bu temel aracımızı, yani dilimizi doğru kullanmayı öğretir. Diksiyon ve etkili konuşma eğitimi Neo Skola’da eski TRT başspikeri Mehpare Çelik tarafından hazırlanmıştır. Doğru düşünmek ve dilin dört boyutundan yararlanabilmek, kişinin doğru konuşmasında yardımcı olur. Kişinin kendini doğru ifade edebilmesi için diksiyon eğitimi büyük önem taşır.


Diksiyon Eğitiminde Neler Bulunur?

Neo Skola’da Diksiyon Eğitimi eski TRT başspikeri Mehpare Çelik tarafından hazırlanmıştır. Diksiyon eğitimi içeriğinde dilin özellikleri ile ilgili bir ders bulunur. Doğru ve güzel konuşmak, diyaframı doğru kullanmak, yazma ve noktalamanın önemi de diksiyon eğitimi içeriklerinin parçasıdır. Diksiyon eğitimi aynı zamanda ünlü ve ünsüz harflerin doğru kullanımını öğretir. Diksiyon eğitimi içerisinde doğru konuşmakla ilgili olan kısımda vurgu ve tonlama hakkında dersler bulunmaktadır. Son olarak diksiyon eğitimi beden dili, mesafe ve imaj gibi önemli noktaları konu alarak kişiye ihtiyacı olan etkili iletişim becerilerini kazanmasında yardımcı olur.


Diksiyon Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Diksiyon eğitimi tarih boyunca büyük önem taşımıştır ve zamansızdır. Karşı tarafı söylediğimiz şeye inandırmak, onu heyecanlandırmak ve en önemlisi ve ona güven vermek insanlık tarihi boyunca gösterilen bir çaba olmuştur. Bunların hepsinin toplumda başarılması için en önemli şart hitabet yetisidir. Bu yüzden diksiyon eğitimi çok önemlidir. Güzel konuşma sanatı eski Yunan’dan beri günümüze kadar gelmiştir. Dolayısıyla diksiyon eğitiminin ne kadar süreceğinin belirli ve net bir cevabı olmasa da öğrendikçe ve bu öğrenilenleri uygulamaya koydukça kişiler diksiyon ve güzel konuşma becerilerini geliştirirler.


Diksiyon Kuralları Nelerdir?

Diksiyon eğitimi kapsamında doğru ve etkili iletişim kurmak üç temel başlık altında incelenebilir. Öncelikle kişinin doğru bir diksiyonu olması gerekmektedir. İkinci olarak dilin kurallarını bilmektir. Diksiyon eğitiminde üçüncü gereklilik ise sesi kullanabilme yetisidir. Diksiyon eğitimi konusunda en önemli noktalardan biri ana dilimizin kuralları içinde sözcükleri doğru seçip kullanarak karşıdakini sıkmadan ve yormadan konuşmaktır. Diksiyon eğitimi, sesin ve sözün hakkının verilmesidir. Doğru konuşmak için doğru soluk alıp vermek de çok önemlidir. Diksiyon eğitimi kapsamında harflerin ince mi kalın mı okunduğunu, konuşma organlarının doğru kullanımlarını bilmek ve diyaframı kontrol edebilmek son derece önemlidir.


Diksiyon Becerilerini Geliştirmenin Faydaları

Diksiyon eğitimi alınmasının en önemli sebeplerinden biri kişilerin doğru ve etkili iletişim kurma becerisini kazanmak istemeleridir. Dil, kişinin kimliğidir. Bu nedenle dilimizi doğru kullanmak diksiyon eğitimi ile kazanabileceğimiz en önemli becerilerden biridir. Türkçeyi güzel konuşmak, toplumsal yaşamda kişinin sağlıklı ve başarılı iletişim kurabilmesinin ilk adımı denebilir. Anlaşmanın karşılıklı olarak gerçekleşmesi ve kişinin kendini etkili bir biçimde ifade edebilmesi diksiyon eğitimi ile kazanabileceği becerilerdendir. Bu becerilerin faydaları toplumsal hayatta kendilerini gösterecektir.

EĞİTİM ÖZETİ

    Dilin Özellikleri

    Doğru ve Güzel Konuşmak

    Ünlü Harfler’in Doğru Kullanımı

    Ünsüz Harfler’in Doğru Kullanımı

    Beden Dili

DERSLER ve BÖLÜMLER

Mehpare Çelik tarafından hazırlanan eğitimleri alanlar bu eğitimleri de aldı.

Bu eğitimi paylaşın

Website Logo

UYGULAMALAR

App Store
App Store

HEDİYE ET

Abonelik hediye etmek için tıklayın

SOSYAL MEDYA

GEÇERLİ ÖDEME YÖNTEMLERİ

Kredi Kartları
Neo Skola

KATEGORİLER

Sinema

Tarih

Finans

Sağlık

Müzik

Girişimcilik

Gastronomi

Yaşam Kültürü

Satış

Pazarlama

Liderlik

Yetkinlik Gelişimi

Sanat

Bilim

Sürdürülebilirlik

EĞİTMENLER

Alp Ersönmez

Giovanni Guidetti

Ahmet Hazım Topçuoğlu

Muhsin Akgün

Dr. Can Gürbüz

Prof. Dr. Asaf Savaş Akat

Müjde Mısırlı

Enis Arslan

Levon Bağış

Doç. Dr. Defne Eraslan

İrem Göğüş

Cem Bozkuş

Mehmet Açar

Ateş Ataseven

EĞİTİMLER

Agility: İş Hayatında Çeviklik

Amerikan Sinema Tarihi

Anadolu Mutfağının Modern Yorumu

Antik Çağ'dan 19. Yüzyıla Sanat Tarihi

Atatürk’ü Anlamak

Avrupa ve Dünya Sineması Tarihi

Ağız Yapısı ve Lezzet Katmanları

B2B Pazarlama Eğitimi

Baş Ağrısı ve Migren

Başarılı Kariyerin Sırları

Bir Yaşam Şekli Olarak Yoga

Bira Tarihi ve Kültürü

Biyoçeşitliliği Anlamak ve Korumak

Blockchain ve Kripto Paranın Temelleri

HAKKIMIZDA

Destek

Sık Sorulan Sorular

Neo Skola Hakkında

Kurucularımız

Çerez Tercihlerini Yönetin

UYGULAMALAR

App Store
App Store

HEDİYE ET

Abonelik hediye etmek için tıklayın

SOSYAL MEDYA

GEÇERLİ ÖDEME YÖNTEMLERİ

Kredi Kartları